Museumvondsten Museumvondsten RP 10 en RP 18 Jeroen ter Brugge Nederlands Politie Museum Wie de afgelopen maanden de Vlaardingse Westhavenkade heeft gepasseerd, kon daar een oude bekende tegenkomen. Dat wil zeggen, een oude bekende van de stad en de inwoners wier herinneringen tot voor I960 teruggaan. Aan de nieuwe steiger ligt namelijk fris en monter de 'RP 10', oftewel vaartuig 10 van de Rijkspolitie te water. Het is bijzonder treffend dat juist dit overheidsscheepje weer terug in de haven is. Niet alleen had de RP 10 namelijk tot 1960 Vlaardingen als uitvalsbasis, ook werd deze 'snelle motorboot' zoals het in de stukken heet, in 1938 op de Vlaardingse scheepswerf 'De Nieuwe Maas' (naast de Matex/Vopakgebouwd. Het Nederlands Politie Museum, dat naarstig werkt aan het publiek openstellen van zijn collectie maar daar nog geen definitieve locatie voor heeft gevonden, beheert een uitgebreide collectie die, zoals de naam mag doen verwachten, alles met de geschiedenis van de politie te maken heeft. Een substantieel onderdeel van deze collectie bestaat uit foto's. Enkele tientallen daarvan hebben met de korpsen Vlaardingen en Schiedam van doen, maar ook met de politionele evenknie te water. De Vlaardingse buitenhaven bood jarenlang het onderkomen aan een vestiging van de Rijkspolitie te Water, die in een fraai rederspand uit de late 19de eeuw aan de Oosthavenkade huisde. Aan de kade meerden de politievaartuigen af, waarvan in deze collectie verschillende afbeeldingen. De hier getoonde foto van rond 1965 laat de buitenhaven zien met de zusterlijk naast elkaar gelegen RP 10 (links) en RP 18 (rechts). Zoals gezegd werd het eerste, als (het wat archaïsche) 'RP X', in Vlaardingen gebouwd. Het voer op de grote binnenwateren en voerde hier surveillances uit. Tijdens de oorlog werd het, onder druk van de Duitse bezetter in 1940 ingezet als 'Lazaretschiff' ('LAZ '50'), in 1941 als 'Zeereddingsdienst- schip' ('ZRD 50') en uiteindelijk werd het door de Kriegsmarine gevorderd. Het schip voer gedurende de oorlogsperiode vanuit Scheveningen. Na de oorlog keerde het ongeschonden terug in Vlaardingen waarna de politietaken weer werden hervat. In I960 kreeg het Terneuzen als standplaats, waarna het in 1969 aan Rijkswaterstaat werd verkocht om, onder de naam 'Saaftinge', dienst te gaan doen als marifoonpost. In 1978 werd het aan particulieren verkocht en dook het in 2009 dus weer in Vlaardingen op. De modernere RP 18 werd in 1953 eveneens in Vlaardingen gebouwd en wel op de werf van De Jong, waarna het ook vanuit Vlaardingen dienst ging doen. In 1988 werd het surveillancevaartuig verkocht. Musis 14

Musis | 2009 | | pagina 14