Het Singelkwartier. Een karige vertelling met een heldere structuur Hans van der Sloot De gemeentearchieven en diensten van gemeentewerken in Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam hebben het fotograaf Jan Roovers tussen circa 1955 en 1980 niet moeilijk gemaakt met hun opdrachten om het stadsbeeld van de respectievelijke gemeenten vast te leggen. Zijn foto's zijn daar ook naar. Met een opmerkelijk gebrek aan interesse voor personen, gebeurtenissen, sfeer en detail kiekte hij op bestelling straten, pleinen en bouwputten zonder waarneembare artistieke aspiratie en vanuit geen andere ambitie dan zijn opdrachtgevers de prentjes te bezorgen waarom zij vroegen. Foto: Jan van Kampenhout Een overmaat aan interesse en ambitie valt ook de uitgever van de serie Roovers in Schiedam niet toe te dichten. De formule waarnaar de boekjes in deze serie worden gemaakt, is belegen en bloedeloos als de fotografie binnenin: de foto's standaard in een liggend formaat en met een tekstruimte voor maximaal een kleine zeshonderd lettertekens. Een ruimte die geen gelegenheid biedt voor het vertellen van verhalen. Onbedoeld is dat een voordeel voor de beide auteurs van Het Singelkwartier, gemeentearchivaris Laurens Priester en historicus Henk Slechte. Doordat er weinig meer ruimte is dan voor het beschrijven van de foto's, de juiste datering en de weergave van relevante feiten met betrekking tot het straat- en stadsbeeld, dwingt de geringe tekstruimte tot het maken van heldere keuzes. En dit heeft weer tot gevolg dat Het Singelkwartier - ondanks de weinig geïnspireerde fotografie van Roovers - kwalitatief boven het gemiddelde wordt getild. Behendig ontwijken de auteurs de valkuil van meer te willen vertellen dan er op de foto staat. Ze beperken zich tot het bijeenbrengen van zoveel mogelijk relevante gegevens die direct betrekking hebben op de foto en die daarmee kunnen worden beschouwd als aanvullende documentatie. Dat maakt Het Singelkwartier natuurlijk nog niet tot een spannend boek, dat zich in één adem laat uitlezen en nieuwe gezichtspunten opent. Integendeel. Roovers zelf liet zich als fotograaf weinig gelegen liggen aan de opdracht het Schiedam van zijn dagen 29 Musis

Musis | 2009 | | pagina 29