75-77 Inhoudsopgave MUSIS juni 2009 jaargang 15 no 6 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Hans van der Sloot, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 3111 ED Schiedam telefoon 010-4735518 e-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2009) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft telefoon: 015 256 60 10 mobiel: 06 285 993 70 Lithografie en druk: TDS printmaildata Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs Omslag: Zicht vanaf het stadskantoor op de Schie, de Overschieseweg en het Stationsplein. Op de achtergrond de nieuwbouw van de DCMR aan de Parallelweg, juni 2009. Foto: Jan van Kampenhout. Het is af. Geen Schiedammer die er bij stil zal staan maar aan de realisatie van het Stationsplein als gezonde bypass van het stadshart is bijna anderhalve eeuw onverdroten gewerkt. Tal van plannenmakers, architecten en stedenbouwkundigen hebben zich het hoofd en tekenstift gebroken op de vraag hoe het Schiedamse station te verbinden met het centrum van de stad. En het waren niet de minsten die het op zich namen om een stationsplein te ontwerpen dat moest voorkomen dat de reiziger - eenmaal in Schiedam aanbeland - niet het gevoel kreeg aan de rand van de wereld te staan. Gezocht werd naar ruimtelijkheid, naar monumentaliteit, naar een zakelijke grootsteedse uitstraling en het Stationsplein als knooppunt van verkeersverbindingen. En niet één van die benaderingen bleek een succes. Gevoelsmatig lag het Schiedamse station mijlenver verwijderd van het stadshart met de Singel als eindeloos lijkende toegangsweg. Het in juni verschenen fotoboek Het Singelkwartier van Laurens Priester en Henk Slechte gaat in feite over niets anders. De oplossing bleek in tegenovergestelde richting te liggen. Niet in vergroting en gezochte grootstedelijkheid, maar juist in verkleining van het plein, versmalling van de toegangen en de keuze voor zachte steensoorten - tot zoverre bij een rode straatklinker van 'zacht' kan worden gesproken natuurlijk. Wie nu met trein of metro in Schiedam uitstapt heeft op het stationsplein meteen het gevoel in het stadshart te staan. De Singel is nog maar een kippeneind. Zo hadden tal van stadsbouwers het anderhalve eeuw geleden ook graag gewild. Ze zochten het alleen in de verkeerde richting. p. 4 Jacobus Nolet en de Regten van de Mens p. 8 'Herinneringen', een gids voor later p. 11 Bas Vos, een rode dokter die strijdt voor 'n schoner milieu p. 14 Museumvondsten p. 17 Sjaak van Beek, een humanist achter de camera p. 22 Jenever in de hoofdrol, maar zonder ondertitels p. 26 Sanders. Striving for the settlement of disputes by peaceful means p. 29 Het Singelkwartier. Een karige vertelling met een heldere structuur Sole~LH1eDAM y^AKUFACTUF^ER. -8 PENG LEKS Qeneva 3 Musis

Musis | 2009 | | pagina 3