Hun waardering voor uitgebreid tafelen kregen ze ook mee van thuis. Hun uit Limburg afkomstige moeder Maria van Gassel kookte met Bourgondische hand, ze maakte een onovertroffen wijnsoep en aan haar tong in madeirasaus kon geen chef-kok tippen. Musis 10 schoenmakersleerling begonnen 'Nardus' had het op latere leeftijd geschopt tot mouterbaas bij distilleerderij F.P. Jansen en verdiende een heel behoorlijk inkomen. Mogelijk vond de zuinigheid zijn oorsprong in de sociale achtergrond van het geslacht Hosman, waarschijnlijk nazaten van rondtrekkende Duitse seizoenarbeiders die een paar eeuwen terug emplooi vonden in de Schiedamse jeneverindustrie. De familie lijkt een voorbeeld van ambitieuze immigranten: vastbesloten zich door hard werken een hogere status te verwerven. Hun geschiedenis staat maar deels op papier. Behalve een stamboom teruggaand tot een 17e eeuwse Horstman en een verwijzing naar een gelijknamige boekhandelaar uit Osnabrück, zijn er alleen de onvolledige kronieken van Bart en die beginnen bij Nardus' vader, geboren omstreeks 1800 en van beroep koetsier bij de familie Nolet. Nadat deze naamloze stamvader op betrekkelijk jonge leeftijd was gestorven, hertrouwde zijn weduwe met een kuiper genaamd Bouman. Bart Hosman beschrijft in zijn memoires hoe dit eenvoudige gezin hechtte aan cultuur. Het beschikte over twee uitgaven van het werk van Vondel, één 'vuile' voor doordeweekse dagen en één schoon, zondags exemplaar, dat op een tafeltje bij het raam lag. De naam Hosman is onlosmakelijk verbonden met het rijke roomse leven zoals Schiedam dat kende tot de jaren 1960. De familie was streng gelovig. Sommige verwanten, zoals grootvader Bart, sloegen geen mis over. "Verder hadden wij drie ooms die pastoor waren en drie tantes die non waren. Willibrord werd reeds als kleuter naar Rotterdam gestuurd om daar op de step een paar punten brie te halen. Hij kwam definitief in de zaak toen hij de kostschool in Oudenbosch had afgemaakt en zijn dienstplicht bij de mariniers in Rotterdam had vervuld. In zijn soldatentijd hield hij in de weekends het uniform aan om daarin bestellingen te bezorgen. "Dan kreeg ik meer fooi." Van de winkel van toen kent hij het complete assortiment nog uit het hoofd. Idem de mimiek van de clientèle. Hoe mevrouw Van Vollenhoven naar een bepaalde soort honing vroeg. Of hoe Willem Duys een potje Engelse marmelade bestelde. "Thick cut!" Het verleggen van de Koemarktbrug, de opkomst van de supermarkt en de ondergang van de scheepsbouw zorgden ervoor dat de winkel vanaf de jaren 1960 aan belang begon in te boeten. Fons vertelt dat zijn moeder het plan had een ruimte te huren in de nieuw te bouwen winkelgalerij in de Oranjestraat, maar dat Albert Heijn dat voornemen doorkruiste door het bewuste pand op te kopen en er de allereerste supermarkt van Nederland te beginnen. Toen Schiedam tekenen van economisch verval begon te vertonen, besloot de familie de bakens te verzetten en een tweede zaak te beginnen in Vlaardingen. Die stad groeide als kool en het Liesveld gold als één van de modernste winkelcentra van Nederland. De Vlaardingse vestiging bouwde inderdaad snel een goede reputatie op. De poging daarentegen ook in Rotterdam vaste voet aan de grond te krijgen, faalde jammerlijk. De van delicatessenhandel De roomsheid droop er vanaf," aldus Fons. De sterke band met de kerk kwam ook tot uiting in de klandizie, waarvan de katholieke elite van Schiedam tientallen jaren de harde kern vormde. Wél een elite met oog voor standsverschil, herinneren de broers zich. Willibrord: "Als we de bestellingen rondbrachten, ging bij de één een luikje in de voordeur open en kreeg je te horen: leveranciers achterom! Een ander reikte je terwijl je op het geld stond te wachten, een doek en een busje koperpoets aan, om de brievenbus op te poetsen." Het lijkt kleurrijk en afwisselend, zo'n leven tussen klanten van allerlei pluimage en bovendien altijd voorraden heerlijk voedsel om je heen. Maar het was dikwijls hard werken voor smalle marges, verzekeren de gebroeders. Fons: "Vader nam de zaak in 1926 over van opa Bart. Hij trouwde in 1934, midden in de crisistijd. Mijn moeder kwam meteen in zware omstandigheden terecht." Ook op het leven van de zeven kinderen drukte de winkel een stempel. Na de dood van hun vader was het opeens gedaan met gezelligheid, het pianospel van moeder en de klassieke muziek op de radio. Eén voor één werden de kinderen ingeschakeld om de zaak draaiende te houden. Eendrachtig werd vrijdagavond de suiker afgewogen en woensdagmiddag de gember in potjes gedaan. Twee maanden na het overlijden van zijn vader werd Fons van school gehaald. Een zus volgde een paar maanden later. Dupont overgenomen nering op de hoek van de Coolsingel en de Oldenbarneveldtstraat werd ondanks het uitgebreide assortiment kazen en wijnen en het schitterende interieur geen succes. Het is de enige mislukking in de reeks geslaagde ondernemingen die de naam Hosman droegen. Buitengewoon succesvol was Willibrord met de bistro en de auberge op de hoek van de Lange Haven en de Korte Dam. De basis voor dit befaamde restaurant, dat 24 jaar lang behoorde tot de toonaangevende horecagelegenheden in de Rijnmond, werd gelegd in sporthal Margriet tijdens de huishoudbeurs Inhabé. Willibrord: "Wij hadden daar een delicatessenstand, de enige stand op de hele beurs waar je iets kon eten. Het was dringen, want iedereen mocht gratis proeven." Het daarop volgende jaar bouwde Willibrord tijdens de beurs een klein bistrootje in de hal. "Ik maakte gerechten klaar als slakken en kikkerbilletjes. De hele hal stonk naar de knoflook." Ook dit keer kwam hij handen te kort. Maar de deelname aan de beurs leverde nu wél geld op, want anders dan in het voorgaande jaar liet Willibrord zijn klanten gewoon betalen voor de consumpties. Er gingen dagelijks zoveel porties slakken doorheen, dat 's avonds laat de hele familie werd opgetrommeld om de slakkenhuisjes schoon te spoelen zodat ze weer konden worden gevuld voor de maaltijd van de volgende dag. Het jaar daarop huurde Willibrord voor zijn bistro de hele kantine af. Het liep storm.

Musis | 2009 | | pagina 10