Hoe mevrouw Van Vollenhoven naar een bepaalde soort honing vroeg. Of hoe Willem Duys een potje Engelse marmelade bestelde. "Thick cut!" 11 Musis oprichters van de Gastrovino-groep, een inkoopcombinatie voor delicatessenwinkels, en begon na de oorlog Franse wijn te importeren. Ik weet nog dat juist toen de eerste partij werd afgeleverd, Rob Hoogerwerf binnenkwam, van Hoogerwerf, Chabot, Visser, Van Straalen, Monsieur en Erkelens, een sjieke wijnhandel verderop aan de Lange Haven. Hij bekeek misprijzend de flessen van één gulden negenenzestig en zei op zo'n geaffecteerd toontje tegen m'n vader: Ach, je kunt dat wel proberen, maar na drie maanden is die wijn toch naar de donder." Die voorspelling kwam niet uit. Fons: "Het was missionarissen- werk, maar alle flessen werden verkocht." Om zijn kennis te verdiepen bezocht hij proeverijen en las hij boeken over wijnbouw. Zo verzamelde hij materiaal voor de intensieve voorlichtingscampagnes waarmee de verkoop van volgende partijen wijn werd begeleid. "We hebben indertijd heel wat wijnlezingen gegeven," zegt Willibrord. Het klimmen der jaren heeft nauwelijks invloed op de culinaire gedrevenheid van de gebroeders Hosman. Na het afstoten van zijn bistro en zijn wijnhandel is Willibrord aan de Lange Haven een 'cabinet' begonnen waar groepen kunnen tafelen onder eikenhouten balken of op het zonovergoten terras. In de riante keuken geeft hij wijn- en kookcursussen. Zijn broer, nog dagelijks te vinden in de Vlaardingse wijnhal: "De liefde voor lekker eten en drinken is ons met de paplepel ingegoten. Dat houdt niet zomaar op." Willibrord: "Hoe ouder ik word, hoe liever ik kook." Fons: "Liefst met een mooi muziekje erbij!" Fons en Willibrord Hosman "Toen dacht ik: dit gaat goed, zo'n bistro kan ik natuurlijk ook in de stad beginnen! Ik ging op zoek naar een geschikt pand en kwam terecht in de Passage. Daar stond een winkel leeg en ik maakte een verbouwingsplan. Maar eigenaardig: niemand was enthousiast. Alleen burgemeester Te Loo zag het zitten. Ieder ander die ik ernaar vroeg zei: begin er niet aan, de Passage is een kind met een lam handje. De dag voordat de verbouwing van start ging zag ik er vanaf. Ik had er gewoon geen vertrouwen in." Maar het plan voor een bistro liet hem niet los. Twee jaar later, in 1973, nam een kennis hem mee naar het pand bij de sluis en daar was het meteen prijs. Een bevriende particulier hielp Willibrord aan het benodigde geld. Schiedam had er een klasserestaurant bij, met authentieke Franse gerechten en ingrediënten die de eigenaar wekelijks persoonlijk ging uitzoeken in de Hallen in Parijs. Voor de winkels had Willibrord geen tijd meer, die kwamen volledig voor de verantwoordelijkheid van zijn broer. De winkel in Schiedam liep naar het einde en werd gesloten, de Vlaardingse vestiging floreerde. Daar werd de handel in delicatessen voortgezet totdat Fons, op zoek naar een ruimte voor de jaarlijkse kerstpakkettenhandel van Hosman Frères, de leegstaande productiehal van de Hollandiamelkfabriek aan de Oosthavenkade bezichtigde. De ruimte herinnerde hem aan een Franse cave en hij kreeg een visioen waarin hij de kistjes en dozen al zag staan. Fons, die het gezondheidsmatig wat kalmer aan moest doen, nam een besluit. Hij zou zich voortaan volledig op de wijnhandel gaan toeleggen. De winkel aan het Liesveld werd verkocht. Specialisatie in wijn was een oude droom, die terugging op zijn tijd als leerling in de delicatessenwinkel van een neef in Bussum. Daar mocht Fons als 15-jarige de nieuw binnengekomen flessen in het stro leggen. Bij iedere avondmaaltijd liet de neef hem weer een andere wijn proeven, en nooit waren twee smaken gelijk. Fons viel van de ene verbazing in de andere. "Ik heb daar ongelooflijk veel geleerd. Albert Heijn mag dan roepen dat hij Nederland aan de wijn heeft gebracht, mijn neef had daar al veel eerder een visie op." De eer om het in die jaren op eet- en drinkgebied nog volstrekt onderontwikkelde Nederland te verheffen komt overigens ook zijn vader toe, vindt Fons. "Hij was een van de

Musis | 2009 | | pagina 11