milieu en gebouwinrichting voor garagebedrijven. Toch niet de makkelijkste bedrijfsgebouwen met die lekkende olie, uitlaatgassen en het stallen van veel ongewenst blik. Want gedacht werd al direct aan nieuwbouw ten behoeve van een merkdealer met de daaraan verbonden werkplaats en onderhoudsgarage. Voldaan moest worden aan de strengste eisen op het gebied van milieu en parkeren. Bert Toorman: "Binnen het programma van omgevingseisen en eisen met betrekking tot de herstructurering van de 's Gravelandsepolder en het beeldkwaliteitsplan, zijn we gaan zoeken naar een combinatie van vraagstukken en de oplossing daarvan. Het gevolg is dat we het parkeren in het hart van het gebouw hebben kunnen brengen. Achter de kantoorruimten op de eerste verdieping bleek ruimte te vinden voor een parkeerdek. Op de begane grond zijn de showroom, de werkplaatsen en een aantal administratieve units onder gebracht. Hiermee manifesteert het gebouw zich als een winkel aan de 'sGravelandseweg met representatieve gevels in alle zichtlijnen en neemt toch niet meer ruimte in beslag dan het netto vloeroppervlak. En dat tegen een bouwprijs die vele malen lager ligt dan wanneer besloten was tot complete nieuwbouw". Wiltonhaven De vakpers noemt zijn vernieuwbouw voor Boers Plaatwerk industrie aan de Calandstraat echter meer tot de verbeelding sprekend. Bert Toorman vindt dat begrijpelijk. "Bij Boers is niet alleen gebruik gemaakt van de vroegere constructie. Deze is ook volledig in het zicht gebracht. Het gebouw stamt uit de jaren vijftig en behoorde tot de eerste generatie bedrijfsgebouwen die hier werd neergezet. In feite was het niet meer dan een enorme loods. De constructie is gebaseerd op houten spanten over de gehele breedte van het pand. Deze constructie was in de jaren vijftig zeer betaalbaar en maakte het mogelijk om een lichte overspanning te realiseren waarbij de gehele loods onder dak werd gebracht en nergens extra steun behoefde. Het is een bouwvorm die je bijna op alle oudere bedrijventerreinen tegenkomt. In verband met de bouwvergunning moesten we de gehele nieuwbouw eerst achter de bestaande gevels realiseren met behoud van het originele en - tegenwoordig overigens weer prachtig gevonden - spantwerk. Om één van die tientallen meters lange, gebogen spanten aan de buitenzijde van het gebouw in het zicht te brengen en de gevelpartij naar binnen te plaatsen was een trouvaille die ons al schetsend en ontwerpend voor de geest kwam. Het resultaat is natuurlijk prachtig. Nergens vind je een bedrijfspand dat een luifel heeft die zich vanaf het maaiveld als een geweldige boog tussen de uiterste hoeken spant en de volledige hoogte van het bouwwerk heeft. Had de bouwvergunning er anders uitgezien, dan waren we waarschijnlijk nooit op het idee gekomen". Zelf rekent hij de drie gelijkvormige gebouwen op de kop van de vroegere Wiltonhaven in het bedrijvenpark Vijfsluizen tot zijn mooiste ontwerpen. Ook deze zijn gerealiseerd op basis van de leeggehaalde skeletten, zij het dat de drie bestaande bouwwerken verschillende volumes waren. De enige overeenkomst was gelegen in de weinig fantasierijke vormgeving van betonskelet, eenvoudige metselwerk en utilitaire raampartijen van de goedkoopste soort. Toorman; "Wat ik wilde was het bedrijfskarakter van de Wiltonhaven herscheppen, maar dan op de wijze waarop ook de monumentale warenhuizen in de oude havens van Rotterdam, Amsterdam, Londen en Antwerpen. Door de gelijkvormigheid te benadrukken streefde ik naar een industriële sfeer, passend tegen het decor van de bedrijven van Huisman, Damen en Van Seumeren, maar tegelijkertijd herinneringen oproepend aan de illustere scheepswerf van vroeger. Zonder te historiseren denk ik dat we daarin uitstekend zijn geslaagd. De drie bedrijfsgebouwen voegen zich natuurlijk in het beeld. Alsof ze daar al generaties hebben gestaan. Niet meer weg te denken uit hun omgeving en niet voor niets een ensemble dat door de gebruikers met trots wordt onderhouden. Zo moet het wat mij betreft. Waarbij een extra voordeel van het herbouwen met gebruik van de bestaande constructie niet alleen het financieel gewin is, maar tevens gemakkelijker te realiseren is, omdat de omgevings- en milieueisen meestal al een generatie geleden zijn ingevuld". Constructieve elementen uit de jaren '50 als architectonisch component anno nu. 19 Musis

Musis | 2009 | | pagina 19