Een nieuwe kijk op een oude crisis Ïctdciorocn! ^NDCK^NT tekst: Henk Slechte foto's: Spaarnestad Photo Sinds de economische dijken zijn door gebroken en de woorden kredietcrisis en recessie de meest gebruikte in de media zijn geworden, verdringen politici en deskundigen zich voor camera en microfoon om ons te waarschuwen voor de ellende die ons te wachten staat. Ze hebben zelf de afgelopen jaren niet goed opgelet, maar schromen niet om voor de naaste toekomst de zwartst denkbare scenario's te schilderen. Toen onze vicepremier die ook minister van Financiën is, de huidige economische crisis vergeleek met die van de jaren dertig van de vorige eeuw, bedoelde hij dat niet geruststellend. Hij had voor het brengen van die sombere boodschap zelfs een stropdas omgedaan. Wie zich de verhalen van ouders en grootouders over die crisis herinnert en vreest dat ons vergelijkbaar leed boven het hoofd hangt, moet snel het nieuwste boek van de Schiedamse historicus Han van der Horst lezen, dat hij de vrolijke titel heeft gegeven SCHEP VREUGDE IN 'T LEVEN ZET DE ZORGEN AAN DE KANT. Levenslessen uit de Grote Depressie. Hij heeft die geleend van Lou Bandy, in de crisisjaren een populaire kleinkunstenaar die met zijn shows probeerde de moed er in te houden. Han van der Horst zet onmiddellijk zijn toon. De geschiedenis heeft van de jaren 1930, die we ook kennen als de Economische Wereldcrisis of de Grote Depressie, een legende gemaakt die veel zwarter is dan de historische werkelijkheid rechtvaardigt. Hij noemt als voorbeelden van die mythevorming de vissenkoppen waarmee mevrouw Colijn de werklozen wilde voeden en de zalvende woorden van de minister-president zelf, die het volk aanraadde rustig te gaan slapen. Hij heeft aan het begin van zijn boek ook drie tegenstrijdige foto's bij elkaar gezet, één van een jaarbeurs met moderne technische snufjes om het leven van de huisvrouw makkelijker te maken, één van de Revue van Louis Davids die de mensen moest opvrolijken, en de onvermijdelijke foto van de keurige man met stropdas en een bord met de klassiek geworden tekst: Wie helpt mij aan werk onverschillig wat? Han van der Horst ontzenuwt de mythen. Mevrouw Colijn vertelde gewoon in een interview voor de radio dat zij vissenkoppen had gebruikt als - inderdaad goedkoop - ingrediënt voor het .JÈtn^mrn lievelingsgerecht van haar man: bouillabaisse, en het advies van minister-president Colijn om rustig te gaan slapen, sloeg niet op de economische crisis, maar op de inval in 1936 van Hitler in het gedemilitariseerde Rijnland. Colijn wilde laten weten dat de regering waakzaam was. De foto's aan het begin van het boek laten zien hoe Han van der Horst negen hoofdstukken en 192 pagina's lang de crisis beschrijft: als een voor veel mensen persoonlijk moeilijke tijd, maar ook als één, waarin de omstandigheden de mensen dwongen tot optimisme, het nemen van initiatieven en het doen van experimenten. De resultaten daarvan bewijzen tot de dag van vandaag hoe vindingrijk mensen kunnen zijn als ze maar moeten. De historicus is gul met voorbeelden op zeer uiteenlopende niveaus. Hij geeft die in negen hoofdstukken, waarin hij de ontwikkeling van de crisis thematisch en evenwichtig behandelt. Hij beschrijft de oplopende werkloosheid en de dalende uitkeringen en alle uitwassen die daarvan het gevolg waren, maar ook alles wat regering, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties ondernamen om erger te voorkomen. En dat was meer dan de zwarte legende van de crisis ons wil doen geloven, leder hoofdstuk is zo rijk en functioneel geïllustreerd dat de illustraties en hun bijschriften samen haast een zelfstandig boek vormen. Van der Horst beschrijft het gokspel Straperlo van de heren Strauss en Perel Musis 22 0 gjfftÊÊBP* jsédfflSr j* Han van der SCRIPWH

Musis | 2009 | | pagina 22