beide Schiedammen ten noorden en zuiden van de spoorlijn' en de behoeften zoals die in de Stadsvisie onder woorden zijn gebracht, zeggen Groene en De Vreede af te willen van de dwanggedachte dat vernieuwing en uitbreiding van het winkelcentrum Spaland ten koste zou gaan van de winkelvoorzieningen in het centrum. Bewoners van Schiedam- Noord zien het winkelcentrum Spaland als behorend 'tot hun eigen omgeving en levensstijl'. Om de greep te houden op dit publiek zal aanpassing van het bestaande areaal noodzakelijk zijn. Verzuim betekent verlies aan potentiële kopers ten gunste van de - voor bewoners van Kethel en Spaland makkelijk bereikbare - grootwinkelgebieden in Rotterdam, Vlaardingen minstens de komende tien jaar. Dit geldt ook waar het gaat om 'Doorgaan met de wijkaanpak' zoals de Stadsvisie zegt; 'De gemeentelijke wijkprocesmanagers zijn de spil in de gemeentelijke organisatie omdat zij de ruimte krijgen om de ideeën van bewoners 'jong en oud' effectief om te zetten in concreet uit te voeren maatregelen. Snelheid en kwaliteit zijn hierbij de leidende principes. Hetgeen niet wegneemt dat de Stadsvisie even helemaal los gaat waar Schiedam-Oost ter sprake komt. Schiedam- Oost vormt; 'een van de grootste stedelijke opgaven op korte termijn betreft de sociale, fysieke en economische en Delft. Tenminste, tot zover deze gunstige parkeerfaciliteiten hebben. De binnenstad van Schiedam speelt voor de bewoners van het noorden, zeker voor de bewoners doe van elders zijn komen verhuizen, een rol van mindere betekenis. Het is nu eenmaal niet anders. Maar terug nu naar de concept-Stadsvisie 2010-2030 van Schiedam. Dat Groene en De Vreede stellen dat uit de massale deelname van burgers een grote betrokkenheid blijkt is een open deur. Bekend is inmiddels dat Schiedammers met evenveel gemak klagen over hun stad als een warme belangstelling ervoor aan de dag leggen. En zich daarover ook durven uitspreken. De samenstellers geven dit nadrukkelijk aan. 'Het is geen blauwdruk', schrijven ze, 'maar een kader en inspiratiebron waarmee we de komende jaren verder kunnen'. Dat zoveel Schiedammers in gesprekken, bezoeken van de verschillende locaties, in deelname via scholen en instellingen hun bijdrage aan deze Stadsvisie hebben geleverd, kan niet over het hoofd worden gezien. Ook niet door de gemeenteraad als deze zich over de visie moet uitspreken. De Stadsvisie gaat uit van een fundamenteel andere benade ring van de inrichting van de openbare ruimte en ontwikkeling van een op de toekomst berekend woonmilieu. Het sociaal- economische aspect is dominant in dit beleidsstuk voor revitalisering in Schiedam-Oost. Voor het gebied is een integraal stedenbouwkundige visie opgesteld die als leidraad dient. Van belang voor de toekomstige ontwikkeling vormt de stationslocatie Schiedam-Centrum in samenhang met de ontwikkeling van Schieveste. Daarnaast zijn er belangrijke ruimtelijke en functionele relaties met de binnenstad en de aansluitende Rotterdamse wijk Oud-Mathenesse. De wisselwerking en betekenis van de binnenstad en Oud- Mathenesse moet nadrukkelijk onderzocht worden, mede gelet op de komst van wonen en stedelijke functies in het havengebied (Merwehaven). Vanwege de geografische ligging van Oost, de complexiteit van het vraagstuk en de financiële opgave dient de urgentie ook op rijksniveau via een actieve lobby te worden benoemd'. Het revitaliseringsgebied dat Maarten Groene als startpunt noemt wordt Lorenzlaan, Hogenbanweg, Horvathweg en Celsiusstraat. Dat is hard, heel hard nodig, heeft Musis bij herhaling betoogd. Het voornemen om deze wijk als eerste in ontwikkeling te brengen, maakt derhalve dat het in uitvoering brengen van de Stadsvisie met belangstelling zal worden gevolgd. Een voorbeeld is er al. Wie in Schiehart z'n ogen de kost geeft ervaart hoeveel jonge allochtone Schiedammers daar inmiddels hun bedrijf of bedrijfje uitoefenen in de fraaie praktijkwoningen langs de Parkweg. Zo hoort 't ook. 27 Musis Schiedam Oost, Schiedams mooiste verkavelingsplan, het slechtst ingevuld, krijgt volop aandacht in de Stadsvisie 2030.

Musis | 2009 | | pagina 27