Sigiswald Kuijken en zijn viola da spalla muziek in Schiedam op het allerhoogste niveau tekst: Rien Frölich Zaterdag 13 juni 2009. Het Holland Festival is in volle gang. In Den Haag is net het Festival Classique begonnen. Op Terschelling worden de voorbereidingen getroffen voor het Oerol Festival. Aan Schiedam lijkt dat alles tamelijk ongemerkt voorbij te gaan. Lijkt, want terwijl de molens op de Westvest, hoog in de wind, er lustig op los draaien staat het Schiedam aan de voet daarvan op het punt even middelpunt te worden van de authentieke muziekbeoefening in de wereld. In de kerk van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Westvest 90 wachten tien studenten oude muziek op de komst van violist en barokspecialist-van-het-eerste-uur Sigiswald Kuijken. Hij geeft in Schiedam een masterclass, gevolgd door een concert, waarin hij ook de verloren gewaande 'viola of liever violoncello da spalla' zal bespelen. "Een ramp!" Wereldwijd Musis 28 Initiator van dit bijzondere muziekfeestje is fervent muziek liefhebber Gabi Geluk, die met dit blijk van bewondering zijn bestuursperiode van het Ritsema van Eek Fonds afrondt. Zondag 14 juni kreeg de masterclass voor nog eens 15 stu denten een vervolg in het Haagse Diligentia. De barokmuzikanten popelen. Om 11 uur moet de masterclass beginnen. Voorlopig echter zitten ze, in navolging van de legendarische drie kleine kleutertjes, op die mooie zomerse dag op het hek van Westvest 90, de kerk die vanwege zijn schitterende akoestiek en dito programmering ook bekend is als kamermuziekcentrum. Veel meer dan om de beurt wat repeteren is er niet bij: de trein die Sigiswald van België naar Schiedam moet brengen staat vanwege een gebroken bovenleiding ergens op dat traject muurvast. De meester heeft laten bellen, maar is zelf onbereikbaar omdat niemand zijn mobiele nummer kent. Omdat ook niemand weet waar die trein staat is 'we halen hem wel even op' geen optie. Binnen wordt inmiddels de fortepiano, een schitterende kopie van een Stein, Mozarts favoriete vleugelbouwer, gestemd. Hij zal tijdens de masterclass worden bespeeld door de Hongaarse Petra Somlai en tijdens het concert door Luc Devos, solo en samen met barokviolist Sigiswald in muziek van, ja van wie anders: Mozart. Binnen tref ik Gabi Geluk, initiator van dit alles: "Een ramp", roept hij gelaten uit. Maar het geeft ons wel even de gelegen heid om het over zijn grote liefde te hebben, de muziek, en zijn betrokkenheid bij muzikaal talent. Immers, het was zijn idee om zijn bestuursperiode van het Ritsema van Eek Fonds, dat in bijna-anonimiteit uitzonderlijk talent op allerlei terreinen van de kunst ondersteunt, af te ronden met een masterclass en een concert van de man die hij zozeer bewondert. Geluk: "Ik hoorde Sigiswald Kuijken voor het eerst in de jaren 70 in Oudkatholieke Kerk in Delft en was direct onder de indruk. Toen hij in 2005 opnieuw in die kerk speelde, nu op de viola da spalla, heb ik hem na het concert uitgenodigd voor een glaasje wijn. Het klikte meteen. Inmiddels was ik in Schiedam lid geworden van de Sociëteit De Vrijheid 1945, waar ik, in de open vriendschappelijke sfeer die daar heerste, vrienden maakte en mij steeds meer thuis voelde. Gevolg was dat ik werd gevraagd voor het bestuur van het 'Weeshuis der Hervormden'. 'Maar ik ben niet Hervormd', wierp ik tegen. Het bleek geen beletsel: dat ik wel gedoopt ben was al voldoende. Uit dat weeshuis, dat zich vooral voor de zwakken inzette, kwam het Ritsema van Eek Fonds voort, dat in alle bescheidenheid juist sterk uitzonderlijk talent kansen wil bieden. Voor het idee om Sigiswald Kuijken naar Schiedam halen om zich met een masterclass voor dat talent in te zetten kreeg ik de handen van het bestuur op elkaar." Ritsema van Eek? Waar komt die naam vandaan? Bestuursvoorzitter Loe Koppejan geeft het antwoord: "Toen uit de gelden van het weeshuis het huidige fonds werd opgericht heb ik voorgesteld die stichting de naam te geven van de eerste voorzitter van het weeshuis, Jan Ritsema van Eek." De 25 deelnemers aan de masterclasses zijn afkomstig uit de hele wereld: Hongarije, Spanje, Frankrijk, maar ook Noord- en Zuid-Amerika, Canada, Australië, China en Japan.

Musis | 2009 | | pagina 28