Maar zijn eredoctoraat is toch vooralzoals hij zelf zegt, gefundeerd op zijn bijdragen tot de authentieke uitvoeringspraktijk in de afgelopen 40 jaar, zoals het opnieuw invoeren van de 'kinloze' barokvioolhouding en andere speelconventies. Wieland en dochters Veronica en Sara deel uitmaken) de drie strijkkwartetten van Schumann op en met broer en fluitist Barthold kamermuziek van Debussy. Maar zijn eredoctoraat is toch vooral, zoals hij zelf zegt, gefundeerd op zijn bijdragen tot de authentieke uitvoerings praktijk in de afgelopen 40 jaar, zoals het opnieuw invoeren van de 'kinloze' barokvioolhouding en andere speelconventies. "En in het bijzonder op mijn praktijken in verband met de Bach-interpretatie: het opnieuw gebruiken van de viola da spalla als zijnde Bachs 'violoncello', het verder uitdiepen en praktisch aanwenden van de originele bezetting in de cantates (één zanger per stem, orkestbezettingen zoals door het originele bronmateriaal is gesuggereerd, geen 'dirigent') en het promoten van de originele speelwijzen bij de koperblazers: geen hulpgaatjes, originele mondstukken en zo meer." Kuijken is bescheiden genoeg om zichzelf niet in alle onderdelen als enige hoofdspeler aan te merken. Vroeger onderzoek, ook van anderen, heeft er, zo geeft hij aan, een grote rol bij gespeeld. Maar hoofdspeler was hij wel degelijk bij het verenigen van deze verworvenheden in een overtuigende uitvoeringsstijl. Dat was, volgens Kuijken, "voldoende aanleiding tot de onderscheiding, die ik natuurlijk in dank aannam". Dat hij in februari van dit jaar uit handen van de Vlaamse Cultuurminister Bert Anciaux de Prijs voor Algemene Culturele Verdienste kreeg voor zijn gehele oeuvre - een prijs die eerder aan Hugo Claus en Gerard Mortier, ex-directeur van de Brusselse Muntschouwburg ten deel viel - deed Sigiswald om meer dan één reden evenzeer deugd. Net als de Nederlandse barokcoryfee Ton Koopman - voor zijn Amsterdam Baroque Orchestra - dreigde Kuijken de subsidie voor La Petite Bande te verliezen. Maar dat liep even anders. Kuijken: "Ik viel wel uit de lucht, maar het is zeker ook aan deze prijs te danken dat dezelfde minister niet zomaar de negatieve adviezen van een commissie (La Petite Bande zou, evenals het 'Amsterdam Baroque' van Ton Koopman, 'niet voldoende vernieuwend zijn', RF) kón volgen die aan La Petite Bande de subsidie wilde onttrekken. Een zeer gelukkige omstandigheid!" Vernisjes In de beginjaren van de authentieke muziekbeoefening - wat werkelijk authentiek is weten we nog altijd alleen maar bij benadering - lag de nadruk op het bespelen van de instrumenten uit die tijd. Langzaam aan werden, zoals Johannes Boer het omschrijft, "de franje en de vernislagen" Musis 30

Musis | 2009 | | pagina 30