Soon in a Theater Near You tekst: Froukje Holtrop foto's: Stedelijk Museum Schiedam Haar vader en zijn broer groeiden tegelijkertijd als een tweeling, maar elk in een eigen buik, van een eigen moeder. Ongeveer tegelijkertijd geboren werd haar oom bestempeld tot de oudste. Hij mocht militair worden en werkte daarna in een luxe hotel. Met een van de Europese gasten vertrok hij naar Athene. Zijn broer moest trouwen met de achtergebleven verloofde en leefde zijn leven als visser. Op een dag krijgt hij een ticket van Lagos naar Athene. Salingding vertelt het verhaal op rustige toon in het Engels met een Afrikaans accent. We zien haar niet, maar worden verder in het 16 minuten durende verhaal gesleurd door haast hallucinerende beelden van touwen die bewegen als slangen en hangende glimmende okeren glazen stenen. Ze gaat verdel en vertelt hoe zij en haar broer met hun vader vanuit Gambia acht landen doorkruisen om in Lagos aan te komen. Onderweg rijdt haar broer een konijn aan, een op het eerste oog niet zo'n belangrijke gebeurtenis, maar uiteindelijke de reden dat de familie het land niet binnenkomt. Alleen Salingding gaat naar Athene, waar haar oom haar op het vliegveld opwacht. Hij geeft haar een boek met het verhaal dat ze net zelf beleefd heeft. In het kort is dit het verhaal van de meest recente video Deadline (2007) van Saskia Olde Wolbers (1971). Het verhaal is gebaseerd op verschillende verhalen die Olde Wolbers in een vissersdorp in Gambia heeft gehoord. Alles is mogelijk, maar Olde Wolbers componeert de elementen zo, dat het een absurd, David Lynch-achtig verhaal wordt. Olde Wolbers sleept je mee in de wereld van haar hoofdpersoon, of het nou een Gambiaanse vrouw is die met haar vader en broer van alles meemaakt of, zoals in Day Glo Park uit 1999, een Andalusische boer die zijn vrouw verliest aan de twintig jaar jongere versie van zichzelf in het virtuele pretpark, dat hij nota bene zelf heeft gemaakt. Niet alleen het verhaal, ook de set van de film wordt zorgvuldig samengesteld. Samen met het filmen is Olde Wolbers maanden bezig met een enkel werk. Maar de kracht van haar werk zit hem juist in de combinatie van zowel literaire, cinematografische als beeldende technieken, waarmee ze de kijker onderdompelt in een bijzondere ervaring. Ook David Thorpe, Anne Wenzel en Elmar Trenkwalder, de andere drie kunstenaars van de tentoonstelling Virtuoze Zinsbegoochelingen in de rechtervleugel van het Stedelijk Museum Schiedam, tonen in hun werk 'andere werelden'. Van een visionaire, gedroomde wereld, tot 'de wereld die achter de zichtbare wereld schuilgaat' en de mythische, droomachtige wereld van vervlogen tijden en verre oorden. Dit zullen de tentoonstellingsmakers bedoeld hebben met 'zinsbegoochelingen'. En het virtuoze zit hem in het feit dat alle vier de kunstenaars hun techniek volledig beheersen en inzetten om indruk te maken op de kijker. Deadline van Olde Wolbers is aan het eind van de tentoon stelling, maar als je bij het begin begint, namelijk links bij binnenkomst van de eerste zaal, stuit je op een werk van de Engelse kunstenaar David Thorpe (1972). Het oogt als een schilderij, maar bij nadere beschouwing blijkt dat er geen verf aan te pas komt. De beeltenis van een houten huis, of schuur, met een groot dak in een besneeuwd berglandschap is een collage van verschillende materialen. Materialen die 'ter plekke' gevonden zijn, de hoogopgetaste sneeuw tegen de schutting is van wit kunstleer, een kaal boompje van een stuk boomschors, een eenzaam bloemetje is van een droogbloem en de besneeuwde bergen van pleister. Thorpe heeft wel eens gezegd: 'I am absolutely in love with people who build up their own systems of belief'. Hij houdt van autonomen, van overlevers, mensen die zich in de woestenij weten te handhaven of mensen die de eenzaamheid van de natuur opzoeken. Het raakt aan de ervaring van het sublieme, de ervaring van de mens die zijn nietigheid erkent in een overweldigende natuur. Het is niet voor niets dat zijn werk in verband wordt gebracht met dat van de Duitse Romanticus Caspar David Friedrich. Maar bij Thorpe lijken de 'sublimisten' zich te hebben verenigd in een geheim genootschap, die wonen en vergaderen in gebouwen zonder ramen maar met uitkijkposten en achter hoge schuttingen. In het eerst beschreven werk staat voor de deur een enorm rad met een ster erin, als ware het de vlag van een vereniging, of het kruis van een kerk of het logo van een bedrijf. En zijn werken, de collages zelf, zijn souvenirs van, of tastbare bewijzen van zijn gedroomde wereld. De geheimzinnigheid maakt nieuwsgierig. Musis 32 David Thorpe, I am Golden, 2002 Gemengde techniek variable, circa 330 x230 cm Courtesy Maureen Paley, Londen, The Saatchi Collection Londen

Musis | 2009 | | pagina 32