En het virtuoze zit hem in het feit dat alle vier de kunstenaars hun techniek volledig beheersen en inzetten om indruk te maken op de kijker. omdat die er waarschijnlijk niet is, is het werk slechts een lege huls, zoals veel godsdiensten voor ongelovigen een lege huls is. Maar of het de kunstenaar gaat om het creëren van een nieuwe beeldtaal, of het ontmaskeren van oude, dat laat hij in het midden. En gelukkig is er een tweede werk van Saskia Olde Wolbers. Het is Day Glo Park uit 1999, waarmee ze in het Stedelijk Museum Bureau Amsterdam in 2000 met een solotentoonstelling debuteerde. Het duurt 6 minuten, maar lijkt een eeuwigheid te duren. Je gaat zitten, de lampen gaan aan, de rol draait en de verteller begint. Luis Zarzuela leest de brief voor die hij aan zijn makelaar gaat sturen om uit te leggen dat hij, en waarom hij, zijn virtuele entertainmentpark wil verkopen. Bij het geluid van krekels en een easy listening muziekje verhaalt hij over hoe hij en zijn dorpgenoten uit Andalusië naar Australië gingen om te leren gewassen te verbouwen in een gortdroge omgeving. Dat er in de nieuwe omgeving weinig vertier was en dat hij op een dag besloot in een van de kassen een virtueel entertainment park te maken. In dat park konden de mensen hun herinneringen weer opnieuw beleven. Het park was een groot succes, iedereen ging net als Zarzuela en zijn vrouw naar het park. Op een gegeven moment kwamen ze niet meer, de meesten werden geconfronteerd met hun dromen die geen werkelijkheid waren geworden en met de schulden die ze niet meer konden aflossen. Kortom dat het veelbelovende zijn houdbaarheid had verloren. Maar de vrouw van Zarzuela kreeg er maar niet genoeg van, elke middag ging ze naar het park om samen te zijn met de Luis Zarzuela van twintig jaar geleden. Ze kwam zelfs een nacht niet thuis en Zarzuela dacht dat ze een affaire had. En nu was Carmen al drie maanden in het park. En daarom besloot Luis, die zijn vrouw verloor aan een jongere versie van zichzelf, het park te verkopen. Een absurd verhaal, tragisch en prachtig. Het kan niet echt, maar het raakt omdat er zoveel elementen inzitten die wel waar zijn en stof geven tot nadenken. En net als met een goed boek of een goede film, kijk je uit naar de volgende. Als het meest recente werk van Saskia Olde Wolbers uit 2007 is, dan komt er hopelijk Soon in a theater near you een nieuw werk. Musis 34 Stedelijk Museum Schiedam. Virtuoze Zinsbegoochelingen. Saskia 01de Wolbers, David Thorpe, Elmar Trenkwalder en Anne Wenzel. 12 juli - 27 september 2009 Anne Wenzel, Bright solitude, 2008/2009. Een installatie van beelden op metalen sokkel. Keramiek, platinaluster, metaal. Courtesy Galerie Akinci, Amsterdam. Foto: John Stoel

Musis | 2009 | | pagina 34