Inhoudsopgave 3 Musis MUSIS juli augustus 2009 jaargang 15 no 7 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2009) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fort is Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Ad verten tie-exploita tie DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (juni 2009) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Lithografie en druk: TDS printmaildata Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Still uit de video Day-glo 1999, de zinsbegoochelende video van Saskia Olde Wolbers 5 Column: Stad der belofte 6 Karin Visser - Acht jaar trost op Schiedam 9 Hosman Frères - kregen goede smaak met de paplepel Ingegoten 12 Goos Ver weij - 'It's a wonderful life' 17 Bert Toorman - De meester van het bestaande bouwen 20 Museumvondsten 22 Een nieuwe kijk op een oude crisis 26 De Stadsvisie. Vooral doorgaan en samenwerken 28 Sigiswald Kuijken en zijn viola da spalla - muziek in Schiedam op het allerhoogste niveau 32 Soon in a Theater Near You De kip met de gouden eieren Er moet een zucht van verlichting door museaal Schiedam zijn gegaan met de verzekering van Jenevermuseumdirecteur Guido Beauchez dat zijn museum met ruim vijf ton aan eigen inkomsten de broek zelf kan ophouden. Want..., goddank..., ligt hier de sleutel tot het oplossen van minstens vier heikele problemen. Met deze ongekende score aan eigen inkomsten kan wethouder Menno Siljee een begin maken met het afbouwen van de structurele subsidie aan het Jenevermuseum van ten naaste bij vier ton. Het door het college en gemeenteraad aanvaarde voorstel om de permanente openstelling van de historische collectie in het Jenevermuseum te doen plaatsvinden kan een vrome wens blijven. Want wie peinst er nog over om deze privaat-museale kip met de gouden eieren op te zadelen met het bebroeden van het kalkei van de historische collectie. De Historische Vereniging kan - tot eigen tevredenheid en geruststelling - een grotere inbreng krijgen in het organiseren van tentoonstellingen vanuit de historische collectie. En last but not least ligt het - mede vanwege de mogelijke, structurele subsidieverlaging aan het Jenevermuseum - voor de hand een profijtelijke overeenkomst te sluiten met die braaf restaurerende Jan des Bouvrie en de historische collectie onder te brengen op de plaats waar deze het best tot z'n recht komt: de Korenbeurs. Waarmee de wens van Musis' Henk Slechte - ooit geuit toen het 'Stedelijk Museum op lokatie' in de Korenbeurs een paar fraaie historische tentoonstellingen organiseerde - alsnog in vervulling kan gaan. Vijf ton eigen inkomsten en het einde is nog lang niet in zicht, is de stellige overtuiging van Guido Beauchez. Te mooi haast om waar te zijn.

Musis | 2009 | | pagina 3