Stad van belofte door: Hans van der Sloot 'Op de kaart' is volgende maand het thema van de Open Monumentendagen. EN van de Brandersfeesten al is het not-done om het jaarlijks historische cult-event en het meerdaagse, breed gevierde volksfeest in één artikel, laat staan in één adem tegelijk te noemen. Tientallen in historie en topografie geïnteresseerde bezoekers zullen zich die dag overigens afvragen waarom uitgerekend het nieuw gebouwde hart van de stad, het raakpunt van cultuur, café en bestuur als 'Land van Belofte' op de plattegrond staat. Het gevelsteentje biedt geen uitkomst. Daarop dragen twee mannen de druiventros van overvloed herwaarts. Een verklaring ontbreekt. Welnu De naam 'Land van belofte' heeft wel degelijk een achtergrond. Want tot op de dag van vandaag is het doen van beloften een wezenstrek van de Schiedamse politiek en het bestuur. Vandaar. Een voorbeeld? Enkele jaren geleden werd de ruïne van de vroege Monopole-bioscoop op de Hoogstraat plots getooid met een tien meter hoog banier met de tekst 'De Hoogstraat op de schop, 127 leuke winkels verderop'. Bezoekers van buiten zullen zich het hoofd hebben geschud bij de vraag waar de bedenker deze tekst vandaan haalde met verderop 83 leegstaande en verpauperde panden, een handvol 'knakenwinkels' en een uitstalling van dildo's en ander sexgerief. De echte Schiedammer daarentegen lag in een deuk om zoveel snaakse humor. 'Op de kaart' is een thema dat de Schiedammer inmiddels meer dan vertrouwd in de oren klinkt. Waarbij de belofte die de Schiedamse burger het meest tot verrukking brengt steevast concludeert dat de doorbraak tot landelijke bekend heid zich nu heeft aangediend. Zo begroette Schiedam enkele jaren geleden Jan des Bouvrie, de redder van deze stad met de stichting van zijn Arsenaal. Serieus werd overwogen de Korte Haven te dempen om de in colonne komende limousines van de Quote's rijkste vijfhonderd te kunnen stallen. De Stadstimmerwerf zou worden omgetoverd tot Arsenaaltje voor de allerkleinsten en aan de overzijde van het water werden de appartementen reeds in gereedheid gebracht voor de nieuwste bevolkingsgroep van Schiedam, de 'young coming millionaires'. De belofte van het Arsenaal was nog niet verklonken of het Glasmuseum diende zich aan. Een internationale trekker, het befaamde Zweedse centrum van glaskunst Kosta Boda had zich volgens de onderzoekers al garant gesteld voor het vullen van de leegstaande winkels aan het Spinhuispad. Besprekingen werden gevoerd met touroperators, advertentie campagnes verhaalden snorkend van het 'nieuwe Schiedam' en om niet werd het museum in wording een pand ter beschikking gesteld, zodat Schiedam alvast kon genieten van al het moois dat komen ging. Het werd allemaal niets, hetgeen in elke andere stad tot vervelende vragen zou hebben geleid. Zo niet in Schiedam. Monter had onze krachtige stad z'n belangrijkste monument voor één euro in de uitverkoop gedaan en accepteerde zonder morren het verlies van een klein kapitaal omdat men in de euforie van toezeggingen en beloften verzuimd had goede afspraken te maken met de bedenkers van Arsenaal en Glasmuseum, mocht het allemaal tot niets leiden. En voort ging het. Enkele maanden geleden nog met de presentatie door een trotse wethouder Menno Siljee van het fantastische plan voor een hotel in de - in verval verkerende - Havenkerk en de afschuwelijke panden van de Gebroeders Coster v/h De Schoenenreus aan de Hoogstraat. De referentie beelden lagen al klaar met de schitterende Dominicanen- boekhandel en het Kruisherenhotel in Maastricht. Op de Hoogstraat zou de gevel van het vroegere klooster in ere worden hersteld, in de Monopole zou een congrescentrum worden gevestigd ten gerieve van de gasten van het te realiseren viersterrenhotel. Als Schiedam niet al op de kaart stond, deed zich hier een gouden kans voor om het alsnog zover te krijgen. Recent mocht Schiedam echter in de Binnenkant lezen hoe de wethouder bedremmeld opmerkt 'toch nog hoop te hebben' dat het hotel er komt. In Schiedam de gebruikelijke strofe, waarmee de terugtocht wordt ingeleid. Het wordt dus niets, ondanks de rondgang langs fondsen en particulieren om geld bijeen te brengen voor aanschaf van de kerk. Of heel veel minder dan Siljee en ontwerper Hylkema als volle waarheid beloofden. Ook de wethouderlijke belofte dat de bouw van luxe apparte menten in de voormalige Stadstimmerwerf, waarom de kunstenaarsateliers aan de Westmoienstraat zo nodig moesten worden ontruimd, in ieder geval in 2011 zal zijn voltooid, mag in twijfel worden getrokken. Wie echter ook maar enigszins de ontwikkelingen in de bouw en vastgoedsector volgt, weet dat de kans op realiseren door de failliete bouwer Northwood, vrijwel nihil is. Waarbij alsnog afdwingen zal leiden tot een Branderspoort II, met zo'n zelfde jarenlange opeenstapeling van fouten, ondeugdelijke constructies en bouwstops. Maar zit Schiedam daar ook mee? Dat allerminst. Vandaar dat - om de stemming erin te houden - maar weer 'ns een paar beproefde jokers uit het verleden in het spel worden gebracht. Wederom wordt opgepoetst hoe de Witte de Withstraat in het verleden van verpauperde winkelstraat het trendy winkel centrum van Rotterdam werd (inmiddels is deze functie vrijwel volledig overgenomen door de Meent, maar dit terzijde) en roept de nieuwe stadspromotor dat Schiedam zich met méér winkels in de binnenstad ten zoveelste male op de kaart zal zetten. Wij Schiedammers genieten daarvan. En zullen het meemaken dat de stad zich bij de volgende coalitie-onderhandelingen nu werkelijk op de kaart gaat zetten met de verdeling van de portefeuilles, waarbij gevochten zal worden om die van 'Beloften, wensen en toezeggingen zonder meer'. Dan kan Menno Siljee weer lachen en zal de Partij van de Arbeid geen moeite hebben om hiervoor een geschikte kandidaat te vinden. Schiedam op de kaart. Beloofd is beloofd. 5 Musis

Musis | 2009 | | pagina 5