Karin Visser Acht jaar trots op Schiedam tekst: Henk Slechte foto's: Jan van Kampenhout Karin Visser kwam in november 2000 naar Schiedam om de bibliotheek, na een driejarig directeurloos tijdperk, nieuwe glans te geven. Hoe ze dat deed mocht ze zelf weten, als die glans er maar kwam. Mooier kan de opdracht voor een nieuwe directeur nauwelijks zijn. Karin had aan de Thieleacademie in Den Haag de bibliotheekopleiding gevolgd en een rijk gevarieerde bibliotheekloopbaan op alle niveaus doorlopen, met slechts een klein uitstapje bij een reïntegratiebedrijf dat mensen begeleidde bij hun terugkeer naar de arbeidsmarkt. Het eerste wat haar in Schiedam opviel was dat de harde kern van bibliotheekmedewerkers de bibliotheek goed draaiende had gehouden, maar dat juist die mensen zich ook verwaarloosd voelden. Het was dus tijd voor een directeur met visie en zitvlees. Karin Visser heeft beide. Ze noemt zichzelf een 'conceptenmens' en dat is precies wat ze is. Karin heeft ook een missie. Ze legde die aan Henk Slechte uit. Hij is zelf ooit bibliothecaris geweest en hoefde het alleen maar op te schrijven. Musis 6 'Toen ik hier kwam zag ik meteen wat er aan de hand was. De organisatie was verwaarloosd en de medewerkers voelden zich verwaarloosd. De bibliotheek moest een duidelijk profiel krijgen en de medewerkers een doel waaraan we samen konden werken. Voor mij is een bibliotheek als deze in een stad als Schiedam een podium waarop mensen elkaar kunnen ontmoeten, maar dan wel met een nadrukkelijke inhoudelijke component. Dat betekent dat de bibliotheek er niet alleen is om boeken beschikbaar te stellen, maar ook om mensen te adviseren over de informatie die ze nodig hebben. Vaak kan de bibliotheek die zelf leveren, en soms moeten medewerkers de vragers naar elders verwijzen. Dat is de kern van mijn missie en daarmee ook die van de bibliotheek: mensen helpen goed te kunnen functioneren in deze gecompliceerde samenleving. In ieders leven gebeurt wel eens iets waar je niet direct zelf uitkomt. Dat kan juridisch zijn of financieel, en dan moet er een plek zijn waar je de informatie kunt krijgen die je nodig hebt om je probleem aan te pakken. Wij hebben die vaak in de kast, op Internet of op onze website staan en onze medewerkers zijn getraind in het begrijpen van vragen van bezoekers die niet voor de nieuwe Mankell komen, maar zulke informatie zoeken. Als iemand vraagt om een boek over omgaan met geld, merkt onze medewerker bij een beetje doorvragen waar de pijn zit en of een boek uit de bibliotheek voldoende is of dat iemand doorverwezen moet worden naar het spreekuur van bijvoorbeeld een sociaal raadsman. Voor het goede begrip, dat is de kern van de missie zoals ik die zie, maar romans, non-fictie- en kinderboeken horen natuurlijk ook bij de essentie van het bibliotheekwerk. Toen ik hier begon en mijn missie had geïmplementeerd, heb ik eerst een heldere organisatiestructuur neergezet. Het klinkt een beetje als een kreet uit een boek over bedrijfskunde, maar dat is het wel en het is noodzakelijk. Ik heb verschil gemaakt tussen wat in dat jargon front office en back office heet. In gewone mensentaal betekent dat de mensen daar inzetten waar hun kwaliteiten het best tot hun recht komen, in het belang van de bibliotheek, maar ook van henzelf. Dat betekende dat sommigen van plek moesten veranderen. Dat ging niet altijd vanzelf, maar lukt redelijk als je mensen maar nadrukkelijk aanspreekt op hun kwaliteiten, op wat ze goed kunnen dus. Daarna was de zakelijke kant aan de beurt. Ook dat ging niet vanzelf. Iedereen moest bijvoorbeeld werken of inzetbaar zijn op de tijden dat de bibliotheek open is, en dat is nu eenmaal niet van negen tot vijf. Ook dat gaf geen euforische reacties, maar was goed uit te leggen. Je weet nu eenmaal waar je werkt. Bij alles wat we deden hebben we gezocht naar een redelijk evenwicht tussen het belang van de organisatie en het persoonlijk belang van de medewerkers. Het klinkt eenvoudig maar de hele operatie heeft wel ruim vier jaar geduurd. De grote finale was de verzelfstandiging in 2006. Nu staat de organisatie als een huis. Ik mocht dan wel zelf bedenken hoe ik de bibliotheek (re) organiseerde, maar ik wist één ding zeker: wat mijn plannen ook waren, ik kreeg er geen formatieplaatsen bij en moest dus alles wat ik wilde, doen met de mensen die er waren. Dankzij de nieuwe structuur kon ik mensen vrijmaken om de activiteiten te organiseren die ik beschouw als wezenlijke onderdelen van mijn missie en dus ook van de bibliotheek. Ik ben begonnen met de Gesprekken aan de Schie. Hans van der Sloot hielp bij het ontwikkelen van de formule. Hij kent Schiedam, weet hoe je Schiedammers moet benaderen en heeft een Schiedams netwerk dat we dankbaar gebruikt hebben. We doen het nu vijf tot tien keer per jaar en trekken gemiddeld vijftig mensen per Gesprek. Hun deelname aan

Musis | 2009 | | pagina 6