de discussies bewijst dat dit op de Schiedamse samenleving gerichte programma in een behoefte voorziet. Onder de deelnemers zijn veel 'vaste' mensen en we organiseren die gesprekken samen met Schiedamse organisaties die voor de informatie en hun achterban zorgen. Ook Boek en Bal is een succes. Dat benadrukt de literaire en educatieve kant van de bibliotheek en is met 1.200 mensen ieder jaar uitverkocht. Daarnaast organiseren we een Kinderboekenbal en een Open Huis. We werken daarbij graag samen met de buren van het Gemeentearchief en het Theater. Het is mijn overtuiging dat bibliotheken als deze op de wat langere termijn te kleinschalig zijn om zelfstandig te kunnen functioneren en aan alle eisen van de samenleving te blijven voldoen, bijvoorbeeld op digitaal gebied. Dan denk je al gauw aan fuseren en in Schiedam ligt Vlaardingen dan als partner voor de hand. In 2005 ging mijn collega daar met de FPU en had ik het hier zo op orde dat ik verwachtte in de aanloop naar zo'n fusie al wel een basis hiervoor te kunnen leggen. Ik werd directeur voor 2 dagen per week. Ik had beter moeten en ook kunnen weten, want ik was hiervoor gewaarschuwd. De Schiedamse bibliotheek werd in 2006 verzelfstandigd en Vlaardingen niet. Er waren ook grote verschillen in cultuur en bedrijfsvoering tussen de bibliotheken. Dat bleek uit gebruikersonderzoek. Zo had Vlaardingen geen budgetten voor marketing en communicatie. De verzelfstandiging was in Schiedam soepel verlopen, dat moest in Vlaardingen ook kunnen en twee relatief kleine bibliotheken in steden die maar een paar kilometer van elkaar lagen, moesten toch samen een grote en sterke bibliotheek kunnen worden. Ik had echter buiten de politiek gerekend. Er was in Vlaardingen nog geen draagvlak voor verzelfstandiging laat staan voor een fusie. In Vlaardingen was er wel ambtelijk maar politiek nog niet over gepraat. Toen ik er zat heb ik de verschillen zichtbaar gemaakt en dat heeft de politiek me aangerekend. Ik was als de klassieke brenger van het slechte nieuws en werd al na anderhalf jaar onthoofd. Wat eenmaal in mijn hoofd zit, heb ik nergens anders. Ik geloof nog steeds dat schaalvergroting noodzakelijk is en ben nu bezig met een voorlopig alleen nog praktische vorm van samenwerking met de Gemeentebibliotheek van Spijt? Ja, ik heb het jammer gevonden dat ik de vestiging in Nieuwland moest sluiten. Wat mij betreft was het keus op Schiedam-Zuid gevallen, maar daar was het politieke en journalistieke verzet goed georganiseerd en in Nieuwland was geen verzet. 7 Musis Karin Visser bij de lancering van het jaar van de Sterke Vrouwen in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam op 3 oktober 2008.

Musis | 2009 | | pagina 7