Rotterdam op het gebied van collectievorming en digitale en educatieve projecten. In september tekenen we een convenant die een nadere verkenning van de samenwerking mogelijk maakt. Rotterdam gaat ook nog verzelfstandigen. Dat kan in 2011/2012 gebeuren en dan ligt de weg naar een fusie open. Wij brengen daarin iets mee wat Rotterdam graag wil hebben: het concept van onze educatieve servicepunten. Dat zijn er in Schiedam al vijftien, nu alleen nog op alle brede scholen, op termijn op alle scholen. Natuurlijk begrijp ik dat een fusie met Rotterdam het einde van mijn hoofdrol betekent, maar dat geeft niet. Ik ben nu 55 en hoop over vier jaar dat proces tot een goed einde te hebben gebracht. Het einde van mijn hoofdrol in Schiedam, betekent overigens niet dat ik hier dan maatschappelijk uitgespeeld ben. Ik ben dol op het ontwikkelen van concepten, maar als ze eenmaal uitgevoerd zijn, ben ik er vaak klaar mee. Het intrigeert me om, samen met anderen, te bedenken hoe je iets kunt neerzetten dat het leven van velen beter, of gewoon leuker maakt. Zo'n concept is de Ontdek Schiedam.nu pas, een verrijking van onze bibliotheekpas. Ieder lid van de bibliotheek kan daarmee ook naar de musea, en krijgt korting bij culturele instellingen. Dat blijkt te werken. Daarom experimenteren we nu met een nieuwe vorm. De kaart is gratis, maar de houder betaalt 2,50 registratiekosten. Daarmee kan hij beperkter lenen dan met de gewone bibliotheekkaart, maar wel volledig gebruik maken van alles wat Ontdek Schiedam Nu te bieden heeft. De Schiedamse instellingen dragen in het experiment vooralsnog de kosten. We hopen dat veel mensen hierdoor meer gebruik maken van de bibliotheek en kijken wel waar we uitkomen. Dat is het aardige van zo'n experiment, het biedt veel mogelijkheden. Ik ben ook nauw betrokken bij het plan om in Schiedam en Vlaardingen een hospice te stichten, een huis waar terminale patiënten hun laatste dagen of weken in een rustige omgeving kunnen doorbrengen. Mijn vader is zeven geleden in een hospice overleden, en ik heb toen ontdekt hoe belangrijk zo'n instelling is. Zoiets is hier in de regio nog niet, maar gaat nu wel komen. We werken er hard aan, eerst in een werkgroep, nu een Stichting die het hospice gaat beheren. Ik ben adviseur, en ik verwacht in de op te richten Vereniging Vrienden actief te zijn. In de Stichting zit een groep mensen die het feitelijke werk doet, zoals Janet van Huisstede en oud-huisarts Paul Valk die op medisch gebied adviseert. Oud-wethouder Ben van de Velde uit Vlaardingen is voorzitter. We zijn in een vergevorderd stadium met grond aan de Prinses Margrietlaan in Vlaardingen. Als alles goed gaat, hebben Vlaardingen, Maassluis en Schiedam in 2011 een hospice. Ik ben nu anderhalf jaar lid van het bestuur van de Stichting Primo die het verzelfstandigde openbaar onderwijs in Schiedam bestuurt. Dat is een volstrekt nieuwe wereld voor me, waarin ik nog bezig ben mijn weg te vinden. De afstand naar de werkvloer is voor mij ongebruikelijk groot. De scholen hebben eigen directeuren, Primo heeft een overkoepelende directeur en dan komt het bestuur pas. Dat is - zacht gezegd - niet bevorderlijk voor de dynamiek. Als bestuur ben je dan bezig met de strategie en nauwelijks met de praktijk. Dat is wennen. Het is in ieder geval een boeiende uitdaging, en hiervan kan ik straks niet zeggen: het staat, dus ik kan ik me rustig terugtrekken. Dit is een volcontinu bestuurlijk proces, waarvoor geheel ander zitvlees nodig is dan voor het realiseren van een mooi concept. Als ik straks klaar ben met mijn bibliotheekklus hoef ik me dus niet te vervelen. Ik weet niet hoe het komt, maar ik woon nu zeven jaar in Schiedam en voel me honderd procent Schiedammer. Ik ben blij met Schiedam en trots op Schiedam, veel van wat ik doe is Schiedams. Er zijn in Schiedam genoeg maatschappelijke activiteiten, waarin ik mijn energie en visies kwijt kan. Zoals bijvoorbeeld het gemeentelijk project Sterke Vrouwen. Dat is niet, wat veel mensen denken, een soort nahijgende emancipatieslag, maar een project vanuit de bibliotheek dat beoogt een netwerk van vrouwen op te zetten en betrokken vrouwen voor Schiedam dingen te laten doen, waarin vrouwen goed zijn en die ook goed zijn voor Schiedam. Ik ben dol op netwerken en in dit geval is het leuk om vrouwen bij elkaar te brengen met een praktisch doel, zoals het organiseren van een Beabal, het ontwikkelen van activiteiten in het Beatrixpark en het geven van een keurmerk aan winkels in het centrum van Schiedam, op verzoek van die winkels zelf, wel te verstaan. Als ik terugkijk is de tijd voorbij gevlogen. De bibliotheek draait geweldig met een fantastisch team met veel oudgedienden, van wie Greet van Norde en Bianca Heystek zelfs al veertig jaar, maar waarin ook jonge en gemotiveerde mensen hun intrede hebben gedaan. Ik werk aan een nieuw beleidsplan en onderzoek of verdere spreiding van onze servicepunten over de stad mogelijk is, na de scholen wellicht in ook zorgcentra als Francois Haverschmidt en Frankenland. Spijt? Ja, ik heb het jammer gevonden dat ik de vestiging in Nieuwland moest sluiten. Wat mij betreft was het keus op Schiedam-Zuid gevallen, maar daar was het politieke en journalistieke verzet goed georganiseerd en in Nieuwland was geen verzet. Ik was toen nog gewoon ambtenaar en had geen keus. Dat zou nu anders gaan. Ik geloof nog steeds dat schaalvergroting noodzakelijk is en ben nu bezig met een voorlopig alleen nog praktische vorm van samenwerking met de Gemeentebibliotheek van Rotterdam op het gebied van collectie vorming en digitale en educatieve projecten. Musis 8

Musis | 2009 | | pagina 8