Hosman Frères kregen goede smaak met de paplepel ingegoten tekst: Peter de Lange foto's: Jan van der Ploeg Voedsel verbroedert. "Moet je dit eens proeven," zei Fons op een dag tegen Willibrord, en hij reikte twee crackers aan met een onduidelijke substantie ertussen. Eén hapje van die smeuïge gorgonzola en Willibrord was voorgoed verknocht aan kaas. Dat was lang geleden, in de winkel aan de Lange Haven. De zaak stond al tientallen jaren bekend als een paradijs voor fijnproevers. Schiedammers met een lege provisiekast en een goed gevulde portemonnee kwamen er graag, eerst voor fijne vleeschwaren en handgesneden rookvleesch, later ook voor kaviaar, ganzenlever, bonbons en andere lekkernijen. De onderneming was in 1896 in de Zijlstraat geopend door Bart Hosman, een gewezen bedrijfsleider van distilleerderij De Grauwe Hengst die wegens de crisis in de moutwijnindustrie een nieuwe inkomstenbron had gezocht om zijn grote gezin te onderhouden. Toen zijn huisgemaakte hammen en rookworsten goed in de smaak bleken te vallen, besloot de nieuwbakken middenstander de sprong te wagen naar de binnenstad. Hij verhuisde naar de Lange Haven nummer één, waar hij door de ligging pal naast de Koemarktbrug was verzekerd van aanloop. De groeiende klandizie, ook van buiten de stad, maakte al snel verhuizing noodzakelijk naar het grotere, naastgelegen pand op nummer drie. Het was daar dat Fons en Willibrord na de vroegtijdige dood van hun vader in 1952 het vak leerden. Hun waardering voor uitgebreid tafelen kregen ze ook mee van thuis. Hun uit Limburg afkomstige moeder Maria van Gassel kookte met Bourgondische hand, ze maakte een onovertroffen wijnsoep en aan haar tong in madeirasaus kon geen chef-kok tippen. "Haar taarten waren hemels," zegt Willibrord. Vader Drie glazen wijn maken een eind aan alle twisten, zegt een Chinees spreekwoord. Als dat waar is, zijn dankzij de familie Hosman heel wat ruzies veranderd in een genoeglijk samenzijn. Dit van oorsprong Duitse geslacht weet al drie generaties lang vinologisch en gastronomisch zendingswerk te combineren met Hollands koopmanschap. Louis Hosman werd uitgelachen toen hij een halve eeuw geleden in de door zijn vader gestichte winkel voor fijne vleeschwaren de eerste goedkope flessen Franse landwijn aan de man trachtte te brengen. Alsof de aan spruiten en kraanwater verslaafde Nederlander daar zijn goede geld aan zou uitgeven! Maar Hosmans handel vond aftrek, zij het aanvankelijk mondjesmaat. Inmiddels hebben zijn zonen Fons (72) en Willibrord (66) zich met drukbeklante wijnhandels, delicatessenwinkels, een bistro en een kabinet voor intiem tafelen een reputatie verworven als specialisten in wijnen en exquise gerechten. kon trouwens ook heel behoorlijk koken, vertelt Fons. "Hij had een voorkeur voor Indische gerechten." Overdaad aan tafel was geen regel binnen de familie. Een paar generaties terug, bij overgrootvader Bernardus 1836- 1910) was iedere maaltijd nog even "beperkt en eenvoudig", volgens de memoires van diens zoon Bart (1858-1955). Die soberheid had geen financiële achtergrond, want de als 9 Musis Fons en Willibrord Flosman

Musis | 2009 | | pagina 9