Tunnel op de grens Het moet voor veel Vlaardingers onbegrijpelijk en voor sommigen zelfs onverteerbaar zijn geweest. De Beneluxtunnel kwam, in 1968 koud klaar, als gevolg van een grenscorrectie op Schiedams grondgebied te liggen. Jarenlang had het Vlaardingse gemeentebestuur geijverd voor de aanleg van de tunnel en daar zelfs het voortouw in genomen en toen die eindelijk klaar was, ging Schiedam er met één van de modernste water staatkundige bouwwerken vandoor. Of Vlaardingen hier achteraf nog zo rouwig om hoeft te zijn, is maar de vraag, maar de verbazing bij menigeen lag na alle media-aandacht rondom dit prestigeobject wel voor de hand. Grote gangmakers achter de Beneluxtunnel waren Shell- directeur J.W. Ernste en Vlaardings burgervader Jan Heusdens. De één wilde het succes van zijn bedrijf vergroten en de ander streefde sinds zijn aantreden hardnekkig naar het in de vaart der volkeren opstuwen van zijn stad. De plannen van Rijkswaterstaat hielden hier eind jaren 1950 echter geen rekening mee. Eerst rond 1980, zo was het idee in Den Haag, zou er ergens bij Schiedam en Vlaardingen een vaste verbinding tussen de noord- en zuidoever van de Maas moeten komen. Dat was volgens Heusdens en de zijnen veel te laat, gezien de ontwikkelingen van industrie en verkeer. En hij had gelijk. Stoutmoedig wist hij het Rijk te overtuigen en een 'NV Beneluxtunnel', waarvan hij president-commissaris was, bereidde binnen enkele jaren de enorme klus voor. Het zou één van de grootste naoorlogse openbare werken worden die ruim 250 miljoen ouderwetse guldens kostte. Zonder het Nederlands bedrijfsleven, dat een aanzienlijk aandeel in de NV nam, was de tunnel er overigens niet gekomen. Een slechte investering was het niet; de tol die tussen het jaar van oplevering (1967) en eind 1980 geheven werd, bleek met de groeiende verkeersstromen een lucratieve belegging. Het almaar groeiende verkeer maakte een tweede Beneluxtunnel, stijf naast de eerste, aan het begin van de 21e eeuw noodzakelijk. De aquarel die Ernest Annyas in 1963 maakte, het jaar waarin de werkzaamheden startten, toont het graaf- en bouwwerk in de voormalige weilanden van de Babberspolder. Op de achtergrond is de Nieuwe Maas te zien terwijl het op de voorgrond een drukte van belang is. Dat Annyas' tekeningen zich in de collectie van het Gemeente archief Rotterdam bevinden is niet vreemd. De tunnel dient nog steeds het belang van de Rotterdamse haven en industrie en vormt een onmisbare schakel in de verkeersruit om Rotterdam. Een Schiedamse tunnel? 27 Musis ©Gemeentearchief Rotterdam

Musis | 2009 | | pagina 27