de wens om producten voor de woning industrieel, daardoor goedkoop en voor iedereen bereikbaar te produceren. De Hongaarse ontwerper Marcel Breuer is de eerste die, in 1925, aan de Duitse ontwerpopleiding Bauhaus een modem avant- gardemeubel uit gebogen buis bedenkt. Hij wordt onmiddellijk gevolgd door de Nederlandse architect Mart Stam en de Duitse architect Ludwig Mies van der Rohe die 'achterpootloze' stoelen ontwerpen. Deze transparante, uiterst technisch ogende meubelen krijgen ook in de Nederlandse pers zeer veel aandacht. Het zakelijke interieur met de ultramoderne meubelen, zoals krantenberichten dat toen noemden, wordt bewonderd om zijn radicaliteit en tegelijkertijd verguisd vanwege het gebrek aan traditionele verwijzingen en zijn uitgesproken ongezellige karakter. EMS Stalen Meubelen in Overschie In de jaren 1930 zal het scherpe engagement van veel moderne ontwerpers spoedig slijten. De sociale ambitie om door middel van een industrieel geproduceerd technisch meubel het volkse interieur te moderniseren, blijkt mislukt. Een bekende fabriek als EMS gebruikt het bij velen bekende beeld van modern glimmend chroomstaai in combinatie met glanzend zwart of gekleurd lakwerk nu juist als uitgangspunt om moderne maar tegelijkertijd kostbare en luxe ogende meubelen te produceren. De producten worden dan ook verkocht bij vooraanstaande interieurzaken, als Bas van Pelt in Den Haag en Metz Co te Amsterdam. Dergelijke bedrijven proberen 5 Musis in verfijning en exclusiviteit tegenwicht te bieden aan het massagoed van warenhuizen als Vroom Dreesmann en de grote meubelbedrijven als H. Pander Zn. Het is in deze periode dat showrooms met een divers aanbod van meubelen van verschillende fabrikanten als EMS, D3 of Geneer Molen, onder leiding van een interieurarchitect opgang doen. Dit gebeurt overigens vaak tot irritatie van de gevestigde ontwerpers en interieurzaken die gewoon zijn alles naar eigen ontwerp en fabricaat te leveren. Het pand aan de Nieuwe Haven 91-93 in 1955. Collectie Peter de Wit Stoelen wachten op transport, Hoofdstraat 159. Collectie Peter de Wit

Musis | 2009 | | pagina 5