Gebr. De Wit na de Tweede Wereldoorlog Assortiment en productie van De Wit De Wit heeft goed door dat het oorspronkelijk vooruitstrevende karakter van het buismeubel voor de huiskamer zijn doel gemist heeft. Tegelijkertijd bereiken de producten van De Wit wel het gemoderniseerde kantoor. 7 Musis Stapels frames, 1957. Collectie Peter de Wit Na een zelfstandige praktijk als meubelmaker en een dienstverband als ontwerpei' vindt Toon de Wit zijn broer Martien in de ambitie een eigen meubelfabriek te beginnen. Niet lang na het einde van de Tweede Wereldoorlog, in 1946, vinden zij in Schiedam aan de Hoofdstraat een geschikte locatie om een klein productiebedrijf van stalen buismeubelen te beginnen. Toon stapt in het bedrijf als ontwerper en Martien houdt zich bezig met technische productontwikkeling en fabricage. Schiedam is, net als grote delen van Nederland, weliswaar flink verarmd, maar heeft ten opzichte van het gebombardeerde Rotterdam nog veel mogelijkheden voor bedrijvigheid. Van begin af aan hebben de broers het plan om een fabriek te beginnen waar alle werkzaamheden worden verricht om stoelen en andere meubelen te produceren. Centraal staat de fabricage van meubelen van staal, zodat buigen en lassen belangrijke technieken zijn, aangevuld met lakken, stofferen en houtbewerking. Voor elke fase in het productieproces heeft het bedrijf mensen in dienst, en telt, met de administratie en verkoop meegerekend, gemiddeld ongeveer dertig werknemers. De ervaring van Toon de Wit is de belangrijkste drijfveer geweest om meubelen te produceren die weliswaar vervaar digd zijn uit stalen buis, maar die grotendeels gericht zijn op kantoren en andere professionele omgevingen. De broers De Wit voelen goed aan dat een technisch goed ontwikkeld product een grote kans van slagen heeft in het Nederland van de wederopbouw. Zij hebben gelijk. Ondanks de schaarste in materialen, in de eerste plaats van staal, nikkel en chroom, lukt het de kleine fabriek om vaste voet aan grond te krijgen in een nationale markt die veel concurrenten telt en gedomineerd wordt door Gispen. De eenvoudige opzet van het bedrijf en de relatief bescheiden middelen waarmee de fabriek wordt gestart, laat ook het werkelijke karakter van het zo technisch ogend buismeubel zien. Hoewel het stalen buismeubel nog tot ver in de jaren 1930 gepresenteerd wordt als een symbool van industriële moderniteit, weten de De Wits wel beter. Met slechts enkele gespecialiseerde krachten en bescheiden gereedschappen, die met de hand kunnen worden bediend, produceert De Wit een heel aardig assortiment van vooral stoelen. Het stalen buismeubel is in potentie het ideale product voor een beginnende ondernemer: makkelijk te maken en met een veelbelovende afzet in een land in opbouw. De productie mogelijkheden betekenen ook dat De Wit flexibel genoeg is

Musis | 2009 | | pagina 7