Oudste bewoners stadshart tekst: Tim de Ridder Vtaardingen ligt al duizenden jaren langs de oude Maas. De Romeinse geschiedschrijver Tacitus sprak van een onmetelijke monding. Langs de oevers van de Maas lagen kwelders, waarin kleine en grote kreken zich een weg baanden tot ver in het achterland. Een dergelijke grote kreektak lag mogelijk al vanaf de Midden Bronstijd en zeker vanaf de Midden Ijzertijd ter hoogte van Vlaardingen. Op de hoger opgeslibde oeverwallen langs deze kreek is op diverse plaatsen bewoning aangetroffen. Bij de aanleg van de Visbankflat in 1979 kwamen op circa vijf meter diepte resten uit de Ijzertijd en de Romeinse Tijd aan het licht. Het bijzondere aan de Romeinse vondsten is dat het hier om dakpannen gaat en om tubuli (een soort holle tegels voor vloerverwarming) die wijzen op de aanwezigheid van een stenen gebouw en kunnen daarmee resten zijn van een Romeinse villa of een badgebouw. Dat is een zeldzaamheid voor deze contreien. Helaas zijn de resten destijds niet archeologisch onderzocht. Als we onze fantasie de loop laten gaan, zouden we deze resten misschien kunnen identificeren met de Romeinse plaats Fleniodie op een Romeinse wegenkaart staat afgebeeld, de bekende "Tabula Peutingeriana" Schapenherders Het bleef na de Romeinse Tijd stil in Vlaardingen tot het begin van de achtste eeuw. Na een afwezigheid van circa vijf eeuwen wonen er ter hoogte van het oude centrum weer mensen. Dat weten we dankzij een oorkonde uit 726/727. In deze oorkonde kunnen we lezen dat de bekende missionaris Willibrord een kerk met toebehoren schenkt aan zijn eigen klooster te Echternach. Uit de schenkingsakte van 726/727 kunnen we verder opmaken dat de kerk in een gorzengebied lag waar herders hun schapen weidden. Resten van de woonplaatsen van deze vroege bewoners zijn mogelijk aangetroffen bij de opgraving in 1990 op de locatie Fonotheek. Ten noorden van de kerk, ter plaatse van de huidige Hoogstraat, ontstond op deze hoger opgeslibde oeverwal een kleine nederzetting. Deze nederzetting concentreerde zich langs het meest zuidelijke deel van de Hoogstraat, van de Blokmakersplaats tot de Markt. De nederzetting zal toen nog weinig hebben voorgesteld, want de naam Vlaardingen komt dan in nog geen enkele historische bron voor. Daar komt echter rond 1000 een grote verandering in. Impressie in vogelvlucht van Vlaardingen in 1018 31 Musis

Musis | 2009 | | pagina 31