Grafelijke hoofdstad 1000 jaar Holland en het nieuwe stadhuis Musis 32 Tim de Ridder. Foto: Jan van der Ploeg Vlaardingen ondergaat rond 1000 een ware metamorfose. Rond die tijd zal het grafelijke hof, een omgracht terrein van circa 70 bij 100 meter, zijn aangelegd ter hoogte van het Liesveldviaduct en de Markgraaflaan. Het is het oudste grafelijke hof dat we kennen van het Hollandse graafschap. Graaf Dirk III liet ook een burcht bouwen die mogelijk tegen de nederzetting Vlaardingen is gebouwd. In deze periode ontwikkelde Vlaardingen zich snel tot de belangrijkste plaats van het Westfriese graafschap dat later Holland zou heten. De resten van Vikingschepen die gevonden zijn op de locatie Gat in de Markt, getuigen waarschijnlijk van een levendige internationale handel. Vlaardingse munten die aan het einde van de elfde eeuw zijn geslagen zijn tot in Zweden teruggevonden. Juist uit deze periode dat Vlaardingen een omwenteling doormaakte die geen gelijkenis kent in de Vlaardingse geschiedenis zijn er tijdgenoten van de roemruchte graaf Dirk III opgegraven bij de locatie 'Gat in de Markt'. Deze individuen lagen in een deel van een begraafplaats dat tussen 1000 en 1050 in gebruik was. Er werden in totaal 41 individuen opgegraven, waaronder negen mannen, zes vrouwen en 26 kinderen. Het relatieve hoge aandeel kinderen wijst niet zozeer op een hoge kindersterfte, maar eerder op het feit dat in dit deel van de begraafplaats mensen zijn begraven met een wat lagere sociale status. De belangrijkste mensen lagen meestal dichter bij of zelfs in de kerk. Misschien gaat het hier ook wel niet om Vlaardingers, maar om mensen die van buiten Vlaardingen kwamen. Deze graven zijn in verschillende opzichten zeer bijzonder te noemen. Ze dateren uit een zeer kort tijdsbestek (1000-1050). Een dergelijk kort tijdbestek en scherpe datering van graven is een zeldzaamheid binnen de archeologie. Het bijzondere is dat het bovendien een periode betreft waarin Vlaardingen een turbulente ontwikkeling doormaakt die niet alleen belangrijk is voor Vlaardingen maar ook voor het ontstaan van Holland. Daarnaast zijn de graven uitermate goed geconserveerd. Niet alleen het botmateriaal, maar ook het hout van de kisten en zelfs het stro waarmee de overledenen duizend jaar geleden waren afgedekt, verkeerden nog in een uitstekende staat. De conservering is zelfs dermate goed dat het DNA in de kiezen van de elfde-eeuwse schedels nog bewaard was gebleven. Het is daarmee de oudste collectie menselijk DNA van Nederland. De vraag rees of er vandaag de dag nog verwanten waren van deze elfde-eeuwse Vlaardingers. Deze vraag leidde tot de zoektocht naar de 'oer-Vlaardinger' en kreeg nationale bekendheid. Het DNA van een Rotterdamse tandarts, de heer Zuiderent bleek overeen te komen met dat van een elfde- eeuwse kies. Voor het eerst was in Nederland duizend jaar tijd overbrugd aan de hand van DNA. Naast de spectaculaire vondsten uit de elfde eeuw heeft de elfde eeuw Vlaardingen nog meer te bieden. Op 29 juli 101 8 vond de beroemde slag bij Vlaardingen plaats. Historici zien deze slag wel als het begin van Holland. Niet voor niets staat op de hoek van het oude stadhuis een standbeeld van Dirk III met als begeleidende tekst: "Grondlegger van Holland". Dat geeft alle reden om het jaar 2018, als duizend jaar geleden is dat de slag bij Vlaardingen plaatsvond, niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Er ligt een ongekende kans om Vlaardingen op de kaart te zetten als de plaats waar de wieg van Holland heeft gestaan I Daarnaast biedt de bouw van het nieuwe stadhuis ook enorme kansen om de band van Vlaardingen met het Hollandse graafschap te verbeelden. Meer daarover kunt u lezen in het document van de expertgroep cultuurhistorie dat te downloaden is op de Vlaardingse site www.vlaardingen.nl/ archeologie/publicaties.

Musis | 2009 | | pagina 32