Het belangrijkste gegeven van de nieuwbouw wordt de ruimte: 2.000 m2 erbij voor wisselende tentoonstellingen een museumwinkel en een museumcafé. van het museum: de Muziekzaal en de stijlkamer op de eerste verdieping. Deze zullen op grondige wijze gerenoveerd en deels verplaatst worden. De stijlkamer bevond zich oorspronkelijk namelijk op de begane grond, in de hoek naast de huidige dienstingang. Het oude gedeelte van het museum zal voornamelijk als representatieruimte dienen, waarbij de kamers ook commercieel verhuurd kunnen worden. Een eerste onderdeel van de renovatie is al af. Het plafond in de Muziekzaal is gerestaureerd; het is schoongemaakt en alle scheuren zijn gevuld. Daar kwam wel direct een volgend spannend punt bij kijken: het kleurgebruik. Van Aalst: 'We hebben vast kunnen stellen dat het ornamentenplafond niet altijd wit is geweest, maar welke kleur het wel had? We hopen dat het een beschilderd plafond was; dat zou namelijk uniek zijn in Nederland. Om dat te achterhalen sturen we monstertjes van de verflagen naar TNO. Daar springen we serieus mee om. Er is door de eeuwen heen te veel gehobbyd in deze ruimte. Het barst van de aanwijzingen dat het geheel bouwkundig anders in elkaar heeft gezeten. Zo verspringen de plinten opeens bij de alkoven in de hoek; wat heeft daar in de achttiende eeuw gezeten? Een kabinet? Een fonteintje? Dat proberen we met deskundigen boven water te halen. De architect van de nieuwbouw wordt daar ook voor geraadpleegd, om deze kamers zo optimaal mogelijk aan te laten sluiten bij de nieuwe ruimtes.' Impressie Museum Vlaardingen, Houdijk Architecten Musis 36

Musis | 2009 | | pagina 36