bijeenkomsten hielden. Hij lag op zijn buik met potentiële adverteerders te bellen, waarbij hij allerlei geluiden maakte en verschillende stemmen opzette om de indruk te wekken, dat hij vanuit een druk bezet kantoor opereerde. In zijn schaarse vrije tijd las hij zich te pletter, want hij besefte dat hij zijn nieuwe taak niet zonder een behoorlijke algemene ontwikkeling zou kunnen vervullen. Rode schoolmeesters reikten hem de boeken aan, met name ene meester Scheffer, zo herinnerde zoon Ton zich later. Hoogstraatbelangen Y.G. van der Veen was een getalenteerd zakenman. Tegen alle verdrukking in bouwde hij de Voorwaarts uit tot een winstgevend bedrijf. In Schiedam kon de plaatselijke vertegenwoordiger het kamertje in het Volksgebouw dan ook verruilen voor het winkelpand, Hoogstraat 178. Daar werd meteen een socialistische boekhandel gevestigd, zodat de aanhangers van de rode zuil zich in eigen kring konden ontwikkelen, zoals de katholieken en de protestanten dat al lang deden, bijvoorbeeld als klant van de winkels van Rebers en Van Leeuwen. In de winkel troffen zij leuzen aan als "Hij die leest, voedt zijn geest" of "Mensen beseft, lezen verheft". Van Duinhoven voelde zich dan ook een hele mijnheer en hij was er, aldus nog steeds zijn zoon Ton, bijzonder trots op dat hij tegenwoordig als zodanig werd aangesproken. Hij hield dan ook geen afstand tot zijn nieuwe collega's op de Hoogstraat, integendeel hij begon hen te organiseren net als eertijds de werfarbeiders. Van Duinhoven was initiatiefnemer en medeoprichter van de vereniging "Hoogstraatbelangen", die in 1930 haar eerste winkelweek hield. Grote winkelketens hadden Schiedam niet bereikt. Geen mens kon zich voorstellen, dat er ooit een vestiging zou komen van C&A of Peek Cloppenburg. Zelfs een HEMA was er nog niet. Dat zou tot 1934 duren. Maar de stad kende wel tram- en buslijnen naar het nabije centrum van Rotterdam, dat veel meer en vaak goedkopere winkels telde. De zelfstandige ondernemertjes van Schiedam voelden de hete adem van de Rotterdamse Hoogstraat in de nek. Van Duinhoven betoogde, dat zij zich moesten verenigen om aan deze bedreiging het hoofd te bieden. Hij verklaarde ook steeds, dat middenstanders belang hadden bij koopkrachtige arbeiders in de stad en dat zij daarom net als hij op de SDAP moesten stemmen, maar dat vergaven zij hem graag. Voor het overige Musis 42

Musis | 2009 | | pagina 42