In de onderdoorgang naar het bestuurscentrum die z'n licht ontvangt door brede glazen panelen in de vloer en het trottoir erboven, zijn de expositie faciliteiten gedacht voor archeologische vondsten uit het rijke Vlaardingse verleden, maar ook presentaties van hedendaagse kunst. Verschillen en overeenkomsten Vide De presentatie betrofslechtsschetsontwerpen. Overigens wel ondersteund door ver uitgewerkt beeldmateriaal, films die een rondgang boden door het gedachte gebouw en drie schitterende maquettes Ontwerp architecten van Mourik Hoewel geen van de drie inleiders - beleefdheidshalve - aangaf waarin zijn bureau verschilde van de twee andere, bleek uit hun schetsontwerpen wel degelijk het verschil in visie op het programma van eisen. Ook al waren er heel wat punten van overeenkomst. Alle drie hadden een duidelijke opvatting over hoe zowel de relatie tussen het bestaande bestuursgebouw en de nieuwbouw tot stand moet worden gebracht en tegelijk die tussen Waalstraat en Westnieuwland moet worden verbeterd. Alle drie de ontwerpen stelden energiezuinigheid, slimme benutting van warmtewinning en koeling en binnenklimaat ook centraal. In feite weinig nieuws, aangezien deze eisen binnen het kader van het Bouwbesluit voor elk bouwwerk worden gesteld. Alle drie vermeldden ook netjes de namen van de energetisch en installatietechnische adviseurs. Het publiek had weinig aan deze summiere informatie. Voor de jury gevormd door Prof. dr. ir. Mick Eekhout, Gerard Frishert, Tjerk Bruinsma, Hans Versluijs en Cees Kruyt, onder voorzitterschap van Huub de Graaff is het misschien een argument temeer. De presentatie betrof 'slechts' schetsontwerpen. Overigens wel ondersteund door ver uitgewerkt beeldmateriaal, films en drie uniform uitgevoerde zorgvuldige maquettes die een goed beeld geven van de omvang van het gebouw, de vormgeving en de relaties met omgeving en het bestuursgebouw. Waarop alle drie de ontwerpen uitkomen is de keuze voor een vide over alle verdiepingen, met daaromheen gerangschikt de werkplekken, vergaderruimten en ontmoetingsplaatsen voor publiek en ambtenaren. De binnen het gebouw gehanteerde stelregel is hoe hoger gezeteld hoe exclusiever de toegankelijkheid voor het publiek. Vanzelfsprekend oogt die vide zeer aantrekkelijk. Het is al lucht, transparantie (om dit in de architectuur maar al te versleten begrip nog

Musis | 2009 | | pagina 5