Het TOERNOOIVELD lil® Piet Sanderscomplex Vanzelfsprekend noemt Venhuizen ook het Heenvlietseplein thans het Piet Sandersplein in de Gorzen. De woningen werden in het begin van de twintigste eeuw ontworpen door en uitgevoerd onder directie van de Schiedamse architect Piet Sanders. Indertijd vormde ook dit complex, dat veel kenmerken vertoont van de Delftse school en zekere verwantschap heeft met de volkswoningbouw in zowel het Spangen van J.P. Oud als in het Vreewijk van MJ. Granpré Molière, een toonbeeld van sociale bouw voor 'de bewuste arbeidersstand'. Het complex stond op de nominatie om te worden gesloopt en te worden vervangen door eigentijdse nieuwbouw, maar dit voornemen maakte zoveel kritiek en tegenkracht los, dat werd besloten om het geheel volledig te restaureren en de woningen ervan te splitsen en samen te voegen ten einde het complex opnieuw in de huursector neer te zetten. De resultaten noemt hij fenomenaal en een uitgelezen kans voor Gorzenaren en oud-Gorzenaren die hier in hun vroegere omgeving hun wooncarrière willen voortzetten of beëindigen. In de voormalige arbeiderswoningen zijn op een slimme manier ruime eengezinswoningen gerealiseerd en zijn ook woningen met praktijkruimte gereserveerd, terwijl de binnenplaats, verfraaid met een fontein van Mare Ruijgrok een uitgelezen plekje is voor een moment van ontspanning. Ooit stelde de oud-directeur van de Woningbouwvereniging Schiedam en latere (mede)directeur van Woonplus Fenny de Graaf dat het Sanderscomplex altijd een unicum in de buurt zou blijven. Venhuizen deelt de mening van Fenny de Graaf. Of altijd een restauratie op dezelfde manier kan worden uitgevoerd is overigens nog maar de vraag. Ook vanwege de complexe aard van de restauratie die overigens een groot succes mag worden genoemd en vanwege de recentste ontwikkelingen op de woning- en bouwmarkt. Venhuizen: "De woningmarkt is in Schiedam twee jaar geleden behoorlijk in de problemen gekomen. Meer dan momenteel door het geslonken consumentenvertrouwen. Daar merken we trouwens op dit moment nog opvallend weinig van. Misschien omdat wij voor de meeste Schiedammers een vertrouwde partij zijn. De plotselinge stijging van de bouwkosten is voor ons van grotere invloed geweest. De prijs van sommige bouwmaterialen, waaronder staal, steeg met soms wel dertig procent en is sedertdien niet meer of nauwelijks gezakt, wat maakt dat je jezelf juist voor de voor Schiedam interessantste groep van huizenkopers, namelijk de jonge starters op de (koop) woningmarkt weinig te bieden hebt." Met de beleidsmaatregelen die de minister voor de corporaties in het vooruitzicht stelt, hebben Woonplus en Bob Venhuizen als directeur weinig moeite. Er komen stringentere regels voor de zogeheten nevenactiviteiten. Corporaties mogen voortaan nog steeds activiteiten ondernemen of investeringen doen buiten de kerntaak, maar wel onder duidelijke voorwaarden. De corporatie móet (deels) commerciële projecten voortaan in een dochter dan wel een andere verbinding onderbrengen. Daarbij mag de woningcorporatie slechts aandelenkapitaal verschaffen tot maximaal een derde van het balanstotaal van die dochter. Corporaties mogen die dochter niet financieel steunen via leningen, schenkingen of garantstellingen. Bij projecten met een relatief groot commercieel deel moet er sprake zijn van een algemeen belang en moet de gemeente financieel participeren. Na realisatie van het project moet de corporatie het commerciële deel binnen een redelijke termijn verkopen. Met deze maatregelen worden de (financiële) risico's van commerciële activiteiten aanzienlijk verkleind en wordt het vermogen dat bestemd is voor de volkshuisvesting beter beschermd."Feitelijk doen we niets anders", zegt hij. "Vrijwel alles dat we doen valt binnen onze kerntaak: het zorgen voor een prettig woonklimaat en het op die manier bijdragen aan de maatschappelijke ontwikkeling van Schiedam. Het enige dat we echt buiten onze kerntaak doen is - als maatschappelijk betrokken instelling - het ondersteunen van culturele, kunstzinnige, educatie- of werkgelegenheidsprojecten. Maar daar gaat de brief van de minister - geloof ik - niet over." Bob Venhuizen bij de presentatie van het plan Distillateursbuurt. 11 Musis

Musis | 2009 | | pagina 11