Ik beleefde dit uitstapje als een woensdagmiddagervaring uit mijn kinderjaren. Lacherig scharrelden we rond in dit bizarre landschap, met de bravoure van kwajongens staken we stokken in de weke prut en verbaasden ons over de luchtbellen die dan opborrelden, we bogen ons nieuwsgierig over kaalgekloven konijnenkarkassen en redden met groot vertoon van dierenliefde een vogel, bij vergissing in het moeras beland en daar hulpeloos rondspartelend, door vanaf het dijkje een plank als brug in de modder te leggen en voorzichtig naar het arme beest toe te schuifelen. Voordat we het dier zijn vrijheid teruggaven, bekeken we het van alle kanten en ruzieden over de vraag of het een keep was, een kneu, een appelvink of misschien wel een tapuit. We hadden geen van driëen verstand van vogels, maar we wisten dat in de Broekpolder zeldzame soorten werden gesignaleerd, en als we dan toch de moeite namen een gevederd schepsel van de dood te redden, mocht het natuurlijk geen alledaagse mus of merel zijn. Na die gedenkwaardige middag werd ik een trouw bezoeker van de polder. Ik raakte in de ban van de leegte en de stilte in dat maanlandschap, waar je zonder besef van tijd en zonder speciaal doel urenlang kon rondstruinen. Als ik genoeg blubber onder mijn schoenzolen had verzameld, ging ik op de dijk boven de Rijskade naar de kerktorens van Maasland en Maassluis zitten turen. Op zondagen en bij westenwind kreeg je er klokgelui bij cadeau, het gebeier kwam over de vlietlanden aangewaaid en gaf je het gevoel dat je in een tv-programma van de NCRV was verzeild. Ontdek je plekje! Op meer bezonken momenten dacht je de essentie uit een verhaal van Nescio aan te raken. Doelloos zit ik, Gods doel is de doelloosheid. De polder was de plek waar je afstand kon nemen van de waan van alledag. Er gebeurde volstrekt niets, pas als je ter hoogte van de A20 de grens naar het bewoonde Vlaardingen overstak, begonnen er weer dingen te gebeuren. Meestal dingen waar je niet op zat te wachten Wat waren wij gezegend dat we zo'n niemandsland bij de hand hadden! Maar bijna geen sterveling scheen de bijzondere waarde van dit functieloze stukje Vlaardingen in te zien. Op een enkele vogelliefhebber na zag je in die jaren bijna niemand in de Broekpolder. De afwezigheid van asfalt en het ontbreken van bewegwijzering hield de massa op afstand. Dat de gemeenteraad een besluit over de aanleg van een golfbaan voorbereidde, was een onaangename gewaarwording voor ons. Hoe hadden wij in onze argeloosheid kunnen denken dat ook maar één enkele hectare onbenutte grond aan de aandacht van het bestemmingsplannenvolkje zou ontsnappen? Van hardboard en bouwmarkthout fabriekten we in allerijl protestborden met bulldozers en de waarschuwing BESMET GEBIED erop en plaatsten die her en der in de polder. Deze primitieve en slecht voorbereide actie haalde natuurlijk niets uit. Hoogstens heeft toenmalig wethouder Bas Goudriaan de wenkbrauwen gefronst, omdat volstrekt onduidelijk bleef wat dit protest beoogde en wie erachter zat. De golfbaan kwam er gewoon, en met leedwezen zagen wij hoe daarna proefbossen werden geplant en asfalt gestort op plaatsen waar wij lachend na een misstap onze schoenen uit de modder hadden gevist. Die polder, mijn polder, bestaat allang niet meer. De tegenwoordige Vlaardingers hebben andere manieren bedacht om plezier te beleven aan het gebied. Ik gun het ze van harte. Iedere generatie zijn eigen Broekpolder! Maar ik maak wel bezwaar tegen het taalgebruik in het herinrichtingsplan, dat het toekomstige landschap karakteriseert als 'ruig' en bluft dat men daar straks avontuurlijk kan 'struinen'. Dat is hol recreatiejargon. 'Struinen' en 'ruig' zijn woorden die horen bij de polder van dertig jaar geleden. De Broekpolder van de toekomst is gewoon een aangeharkt park, waar de sloten en de paadjes achter de tekentafel zijn bedacht en even kunstmatig kronkelen als de woonerven in de Drevenbuurt. Een ruig moeras zoals er indertijd lag zou Vlaardingen immers geen enkele nieuwe inwoner opleveren. 15 Musis

Musis | 2009 | | pagina 15