Een gemengd gezelschap van vrijdenkersgeheelonthouders, antimilitaristen en vakbondsactivisten. tekst: Henk Slechte Schiedam heeft al jaren een afdeling van de SP (Socialistische Partij) en sinds kort is hier ook de - lokale - partij PS (Progressief Schiedam) actief. Om het nog wat ingewikkelder te maken, Nederland had al ruim een halve eeuw eerder een Socialistische Partij dan die van Jan Marijnissen, en van die SP was Schiedam een belangrijk bolwerk. Dat was te danken aan Willem Collé die de partij gedurende haar bestaan (1918-1928) in de gemeenteraad vertegenwoordigde en daarna een spraakmakend lid van de raad bleef. Historicus en archivaris Ron Blom schreef een boek over die eerste Socialistische Partij en Henk Slechte las het, met extra aandacht voor Schiedam dat de enige gemeente in Zuid-Holland was, waar de Socialistische Partij een grote en consistente aanhang had. De afdeling Schiedam heeft dan ook relatief veel ruimte in het boek gekregen. In de dagbladen heeft dit boek over deze partij met een wel heel bijzondere Schiedammer in een hoofdrol weinig aandacht gekregen. Dat verzuim wil Musis graag goedmaken. 29 Musis De eerste Socialistische Partij was het geesteskind van Harm Kolthek (1872-1946). Hij leerde voor onderwijzer, maar werd smidsknecht in zijn geboorteplaats Westerbroek in Groningen. In 1890 werd hij actief in het Nationaal Arbeids secretariaat (NAS), de anarchistische of syndicalistische arbeidersbeweging. Bij de oprichting in 1894 van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP), de voorganger van de Partij van de Arbeid, bleef Kolthek afzijdig. Hij was libertair- socialist of anarchist én antimilitarist en voelde zich niet thuis bij de 'parlementairen', zoals de leden van de centralistische SDAP genoemd werden. Kolthek koos voor een vrijere vorm van socialisme en ging schrijven voor het weekblad De Vrije Socialist van Domela Nieuwenhuis. Hij verliet Groningen en kwam in 1901 naar Deventer dat net een snelle industrialisatie van enkele decennia achter de rug had. Daar begon hij zijn eigen blad Recht voor Allen, weekblad voor de propaganda van het vrijheidslievende socialisme in het midden des lands, hield hij druk bezochte spreekbeurten en pleitte hij voor directe arbeidersactie, zoals het door hem bepleitte 'neem- en eetrecht' en de algemene werkstaking. De individuele anarchist Kolthek was in Deventer, waar de arbeiders net bezig waren te ontwaken, een bedreiging voor de SDAP die daar aanhang zocht en alles deed om hem het leven en het politieke bestaan zuur en liefst onmogelijk te maken. Hij was als drukker en journalist betrokken bij verschillende politieke bladen en speelde zo'n actieve rol bij arbeidsconflicten als de Spoorwegstaking van 1903 en een wekenlange staking in Deventer, dat hij in 1907 landelijk secretaris werd van het NAS, in alles de tegenhanger van het 'moderne' of sociaal democratische Nederlands Verbond van Vakverenigingen (NVV)Die benoeming betekende dat hij naar Amsterdam verhuisde. Toen Kolthek ervoer dat praktijk sterker is dan de theorie en hij met zijn individueel-anarchistische idealen de wereld niet zou kunnen verbeteren, schoof hij geleidelijk op in de richting van het marxisme en de sociaal-democratie, en ging zelfs geloven dat de strijd tegen het kapitalisme ook in het parlement gevoerd moest worden. Hij verafschuwde echter het 'stembussocialisme' van de SDAP, die volgens hem alleen op hervormingen uit was en in de strijd voor zoveel mogelijk stemmen het heilige socialistische doel uit het oog had verloren. Kolthek maakte op zijn zoektocht naar het ware socialisme kennis met talloze doctrinaire groepjes die

Musis | 2009 | | pagina 29