LU5T MUNI/TE Inhoudsopgave 4 H.A.M. Roelants: "Het boek heeft hij lief gehad als boek" 9 Bob Venhuizen en de waarschuwing van de minister 12 Met groene Broekpolder zet Vlaardingen besmet verleden bij de vuilnisbak 16 Museumvondsten 19 Marian Breedveld: chocoladetaartjes en goedkope lollies, zwoele parfum en schoonmaakmiddel 23 Column: Leve kunst en cultuur! 24 De leeuwen van Tom Claassen 29 Een gemengd gezelschap van vrijdenkers, geheelonthouders, antimilitaristen en vakbondsactivisten /MAAK Terug naar de natuur 3 Musis MUSIS november 2009 jaargang 15 no 10 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling IANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2009) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (oktober 2009) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Lithografie en druk: TDS printmaildata, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: de leeuwen van Tom Claassen in het Julianapark, foto Cornelia Montfoort Minister Eberhard van der Laan (Wonen, wijken en integratie) wil dat de woningcorporaties terugkeren tot hun kerntaak: de zorg voor het goed en betaalbaar huisvesten. Om het even of dit gebeurt in de huursectoren of in het realiseren van koopwoningen als vervanging van het voormalig bezit. Hij wil daarmee de corporaties aan banden leggen die aan de top torenhoge salarissen betalen, een eigen bonuscultuur hebben ontwikkeld en met hun investeringen veel te grote financiële risico's hebben genomen. Schiedam Directeurbestuurder van Woonplus Bob Venhuizen ziet de toekomst, waarin de (rijks)overheid nauwlettender zal toezien en zichzelf ook de middelen verschaft om, waar nodig, druk uit te oefenen op de corporaties, met vertrouwen tegemoet. Wil Woonplus een effectieve bijdrage leveren aan de (re)vitalisering van Schiedam dan valt er voor deze stad juist in de koopsector een wereld te winnen. Waarschuwde de - vroeg overleden - Musisredacteur en volkshuisvestingsspecialist Bert van Kan al niet enkele jaren geleden dat Schiedam ervoor dient te waken niet het volks- huisvestelijke afvoerputje van de Rijnmond wordt door teveel gericht te zijn op huisvesting van de zwaksten op de woningmarkt Vlaardingen Voor de Broekpolder is de laatste gedachte aan woningbouw inmiddels opgegeven. Deze indertijd met vervuild havenslib opgespoten polder wordt nu definitief doorontwikkeld als natuur- en recreatiegebied. Het is de bestendiging van een functie die door de bewoners van de regio allang is bevestigd. Want inmiddels zijn hele generaties opgegroeid in het besef dat zich ten westen van Vlaardingen een rijk en uiterst gevarieerd natuurgebied bevindt. De ooit genomen beslissing dit verstilde weidegebied tussen de industrievestigingen van Maassluis en Vlaardingen vol te spuiten met vervuilde modder, mag dan - ook in het licht van die tijd - uiterst fout zijn geweest: de tijd heelt alle wonden. Ook die in het milieu zijn geslagen.

Musis | 2009 | | pagina 3