H.A.M. Roelants (1827 -1907) "Het boek heeft hij lief gehad als boek" tekst: Han van der Horst In 1900 publiceerde de bekende journalist Frans Netscher in zijn "Hollandsche Revue" een karakterschets van de oude heer H.A.M. Roelants uit Schiedam, die net zijn gouden jubileum als uitgever had gevierd. Netscher kende hem, omdat hij ook hoofdredacteur was van "De Kampioen." Sinds een kleine twee jaar werd dit officieel orgaan van de ANWB gedrukt en uitgegeven bij de Koninklijke Nederlandsche Boekdrukkerij H.A.M. Roelants. Zo leerde Netscher dit oer-Schiedamse bedrijf goed kennen, ook al werd hem net als elke potentiële potten kijker de toegang ontzegd tot de speciale afdeling, waar de trein-, tram- en theaterkaartjes volgens een geheim procédé werden geproduceerd. Oude successen In zijn artikel gaat Netscher op zoek naar de ziel van de Koninklijke Nederlandsche Boekdrukkerij. Hij vindt die niet in de boekwinkel en evenmin te midden van de veertien drukpersen, waarvan er twaalf door stoom werden aange dreven, maar tenslotte wel in een langwerpig vertrek in het binnenste van het complex, waar vijf klerken zwijgend over hun papieren gebogen zitten. "Voor hen door de ramen kijken zij op de Korte Haven, daarna over het water waar het zonlicht schittert en reflekteerend breekt en daarover tegen den zijmuur van de Schiedamsche Beurs. 's-Middags bengelt er even een bel in het torentje van de Beurs, loopen er menschen in groepjes samen voor den ingang, verdwijnen dan door een deur om na eenigen tijd, nadat er een paar telegrambestellers in en uit zijn geloopen, er druppelsgewijze weer uit te komen in een nakauwing van gesprekken, zonder dat men zich kan voorstellen dat de menschen daarin zaken hebben gedaan. Op dit brokje zakenlui teeren de bedienden aan den doorlopenden lessenaar, als zij van hun werk opkijken, dag aan dag, jaar aan jaar, en alleen als de zon zoo in het water blikkert en schittert dat zij de oogen zeer doet en verblindt dat de gordijnen voor de ramen moeten worden neergelaten, is dit stadskiekje voor hen afgesloten." En: "Op het laatste leren krukje op het laatste plaatsje aan den lessenaar als een officier aan den vleugelen van zijn gelid soldaten, zit al tientallen van jaren de oude heer Roelants." Netscher beschrijft zijn stevige postuur, zijn danig embonpoint en de goed verzorgde grijze baard die zijn gelaat nog steeds siert. De lezers vernemen dat de oude Roelants regelmatig op pantoffels door het pand schuifelt, ook al is de feitelijke bedrijfsleiding al lang in handen van twee zonen die allebei een technische knobbel hebben en ervoor zorgen, dat het bedrijf de concurrentie technisch zoveel mogelijk voor blijft. Roelants is de enige uitgeverij van Nederland die al zijn boeken en tijdschriften in eigen huis vervaardigt. Netscher geeft hoog op van Roelants uitgeverskwaliteiten. Toch laat hij door zijn beschrijving van de sfeer in het kantoor met die vijf zwoegende klerken en de oude directeur op pantoffels merken, dat de uitgeverij vooral dreef op oude successen, zoals de werken van Franpois Haverschmidt of de in het laatste kwart van de negentiende eeuw zeer beroemde auteur H.J. Schimmel. Als het uitgeversbedrijf geen contact wist te leggen met auteurs uit de jongere generaties, dan moest het op den duur wel dood bloeden en dat is na het overlijden van de oude Roelants in 1907 ook gebeurd. Zijn nazaten legden zich steeds meer toe op handelsdrukwerk en de openbaarvervoerkaartjes, waarvan het bedrijf er jaarlijks 250 miljoen produceerde in de jaren I960. Musis 4

Musis | 2009 | | pagina 4