Dentamigos In 2005 waren dat in het dorpje Tassinere, de renovatie van de basisschool en aanschaf en installatie van zonnepanelen voor de gezondheidspost. In 2006 werd ondersteuning gegeven aan een jonge vrouw voor de behandeling/medicatie van epilepsie, werd in het dorpje Tassinere de renovatie van de gezondheidspost aangepakt en in Mouit de nieuwbouw van een basisschooltje en toiletgroep gerealiseerd. In 2007 werd in het dorpje Pilot een toiletgroep bij een schooltje gebouwd, in Diamarguene de gezondheidspost herbouwd en vanuit Nederland een container met goederen verscheept. In 2008 verschafte de stichting 13.500 extra vaccins tegen gele koorts, werd de container omgebouwd tot winkelruimte, de gezondheidspost Mbarigo verrijkt met vijf bedden, containers met goederen verscheept en de aftrap gegeven van een voorlichtingscampagne bewustwording schone leefomgeving. In 2009 werden eveneens enkele containers met goederen verscheept. De Stichting blijft zich overigens inzetten voor de bouw van meer schooltjes en inrichting van gezondheidsposten. Nieuw is de voorlichtingscampagne voor een schone leefomgeving, die tezamen met de schooltjes in het nabijgelegen Nationaal Park wordt georganiseerd. Een schone leefomgeving leidt tot een beter leven en minder zieken. De Stichting Marabou de Barbarie is een privé initiatief. Via de website, foto's, nieuwsbrieven en jaarverslagen is te lezen hoe het de Stichting vergaat, maar, niets is zo mooi als het zelf te ervaren. Tijdens werkbezoeken kunnen een aantal geïnteresseerden, uiteraard op eigen kosten, mee. Wie wil kan zich aanmelden. www.maraboudebarbarie.nl Het doel is om kleinschalige tandheelkundige hulp te verlenen in die gebieden waar geen voorzieningen zijn op dit gebied. De wereld is echter heel groot. Dentamigos heeft zich daarom beperkt tot Peru. Een bijkomende reden was dat Hermine Koning Spaans spreekt en het contact met de plaatselijke organisatie mede daardoor snel en goed tot stand kwam. Na een eerste reis in 2006 naar de bergdorpen rond Cuzco in Peru is de focus van Dentamigos definitief gericht op dit gebied. Het team is daar werkzaam op de scholen in een aantal bergdorpen, op een uur rijden van Cuzco. Het werk van Dentamigos nam al snel duidelijke vormen aan en om die reden werd het bestuur uitgebreid met Frans Bernink, jeugdtandarts in Utrecht en werd Melanie van Vugt aangetrokken als medewerker voorlichting. Dentamigos werkt in Peru samen met Plan (het vroegere Fosters Parents Plan), de lokale gezondheidszorg, de Ministeries van Gezondheid en Educatie, de dorpshoofden en een aantal jonge Peruviaanse collega's. Dentamigos wordt inmiddels gezien als een driejarig project, waaraan elk van de betrokken organisaties, medewerkers en overheden hun steentje bijdragen. Plan zorgt voor de contacten met de dorpen 11 Musis De Stichting is er alles aan gelegen de afspraken met de plaatselijke bevolking na te komen. Dit is de basis voor vertrouwen, samenwerken, verankering en uiteindelijk het succes. en de logistiek, de ministeries voor de benodigde (werk) vergunningen en (voorlichtings)materialen. De dorpshoofden spannen zich in om alles goed te laten verlopen. Twee keer per jaar reist het team af naar Cuzco. Inmiddels is een groep jonge Peruanen zo enthousiast geworden over het werk van de - in oorsprong Vlaardingse - stichting, dat zij al sinds 2008 meewerken. Recent is ook een convenant gesloten, waarin de Peruanen als Dentamigos Peru een wezenlijk onderdeel uitmaken van de stichting. Zij onderhouden ook - als het Nederlandse team naar Holland is teruggekeerd - contacten met de scholen, zorgen dat er een systeem van klassikaal tandenpoetsen tot stand komt en gaan verder met de restauratie van de vaak dramatische gebitten. Zij vervullen ook een grote rol op preventief gebied door voorlichting te geven aan ouders en leerkrachten over met name gezonde voeding. In het verzorgingsgebied in Peru heeft Dentamigos voor de tandheelkundige zorg een vaste basis gelegd, waarop in samenwerking met de lokale bevolking en plaatselijke deskundigheid, kan worden voortgegaan. www.dentamigos.nl

Musis | 2009 | | pagina 11