Het Schiedams Gemeenschapsfonds verdient meer dan alleen sympathie tekst: Wim Henkes Ruim vier jaar geleden werd in Nederland onder aansturing van de werkgroep Filantropie van de Vrije Universiteit Amsterdam het initiatief genomen tot de oprichting van lokale gemeenschapsfondsen. Inmiddels zijn in Nederland zeven van dergelijke fondsen actief in Maastricht, Blaricum, Texel, 's-Hertogenbosch, Goirle, Winterswijk en Schiedam. Het Schiedamse fonds steekt inmiddels met kop en schouders boven de andere uit. Dit zowel in beschikbaar kapitaal als in het aantal ondersteunde projecten. Maar dit betekent niet dat er geen zorgen zijn om de toekomst. Lange traditie Het Gemeenschapsfonds Schiedam heeft nauwkeurig geformuleerd welke doelen het fonds bij voorkeur steunt. In hun algemeenheid zijn dit concretekleinschalige projecten die enige extra hulp goed kunnen gebruiken. Musis 12 De gemeenschapsfondsen in Nederland hebben als uitgangspunt dat de samenleving verandert. Bedrijven zijn bijvoorbeeld meer en meer bezig met maatschappelijk betrokken ondernemen. Als het goed is tenminste. Burgers willen meer invloed uitoefenen op leefomgeving en bestaanskwaliteit. Deze ontwikkelingen maken nieuwe verbanden binnen de samenleving noodzakelijk. In 2001 is de Vrije Universiteit gestart met het driejarige Experiment Lokale Gemeenschapsfondsen. In dit project werd onderzocht hoe op het punt van financiële participatie tegemoet kon worden gekomen aan die veranderende maatschappelijke eisen. De uitkomsten leken zo bevredigend dat in 2004 werd besloten om met de oprichting van zogeheten gemeenschapsfondsen van start te gaan. Schiedam behoorde tot de eerste en meest enthousiaste deelnemers. De grondgedachte van het gemeenschapsfonds komt uit de Verenigde Staten. Lokale gemeenschapsfondsen zijn daar particuliere fondsen, die uit eigen vermogen jaarlijks gelden ter beschikking stellen voor maatschappelijke en sociale doelen. De 'community foundations' steunen op inkomsten uit verschillende bron. Met name uit legaten, giften en schenkingen van particulieren en bedrijven. Ook de Nederlandse fondsen verwachten op deze manier te kunnen functioneren. Zij leggen dan ook verantwoording af in een uitgebreid financieel en inhoudelijk jaarverslag. Iedereen kan zien waaraan het geld wordt besteed. In de Verenigde Staten bestaat een heel lange traditie op het gebied van maatschappelijke ondersteuning door particulieren. Tal van culturele, maatschappelijke organisaties, sportcomplexen, poliklinieken en ziekenhuizen dragen daar de naam van milde gevers. Zonder deze zou de Amerikaanse samenleving er een stuk schraler uitzien. In Nederland bestaat deze traditie niet, al kennen we wel de dr. Anton Philipszaal, Kröller Müller en het Museum Boijmans Van Beuningen. Onbekend is het fenomeen van het particuliere fonds echter ook weer niet. Wie het jaarlijkse 'fondsenboek' tot zich neemt is bekend met de talrijke 'fondsen onder naam'. Particuliere fondsen die zijn ondergebracht bij grote instellingen als bijvoorbeeld het Prins Bernhardfonds en heel bescheiden hun werk doen. Het Gemeenschapsfonds Schiedam heeft nauwkeurig geformuleerd welke doelen het fonds bij voorkeur steunt. In hun algemeenheid zijn dit concrete, kleinschalige projecten die enige extra hulp goed kunnen gebruiken. De opsomming op de website geeft echter nog weinig inzicht. Genoemd worden onderwijs en onderzoek, kunst en cultuur, sport en recreatie, natuur en milieu en gezondheid Een veilig lijstje dat bijna standaard afkomstig lijkt uit het jaarlijks verschijnend overzicht van Nederlandse fondsen. De jaarverslagen geven echter beter beeld. Hieruit spreekt de belangstellingssfeer van het fondsbestuur. Van eenendertig toegewezen subsidies, op een totaal van achtenveertig aanvragen die op de site worden vermeld, hadden er achttien direct betrekking op jeugdactiviteiten. Het ging daarbij steeds om uitgesproken kleinschalige projecten die een extra steuntje goed konden gebruiken. Zo sprong het fonds bij in de aanschaf van kerstversiering voor een centrum voor zintuiglijk gehandicapten en financierde het mede aanschaf van een nieuwe toiletgroep en vervanging van de kapotte oven voor een scoutinggroep. Het fonds hielp ook een school aan extra speeltuigen en droeg een bescheiden steentje bij aan het kinderboekenbal. De Rolantinos als orkest van

Musis | 2009 | | pagina 12