Het Goede Doel Een hartverwarmend weerzien +I36MS redactie: Hans van der Sloot Eén ervan betreft het werk van de oud-gynaecoloog van het Vlietlandziekenhuis Gerard van der Leij voor de Stichting Makiungu, Tanzania. Eén of meerdere keren per jaar reist hij naar het Afrikaanse land om daar als geneesheer en als trainer in de regio Makiungu te werken met zijn Afrikaanse collega's en verpleegsters. De Stichting biedt tijdelijke en structurele hulp in geld en of goederen aan missieziekenhuizen en medische instanties in de regio van Makiungu door middel van het opzetten van projecten. Van zijn werk houdt Gerard van der Leij regelmatig notities bij. Tezamen vormen deze aantekeningen uiterst lezenswaardige lectuur waaruit een grote betrokkenheid spreekt met de Afrikaanse bevolking en waard om ooit in een zelfstandig kader te bundelen. In deze Musis moeten we volstaan met een samenvatting van de mooiste door hem beschreven momenten uit twee - dit jaar afgelegde - bezoeken aan Tanzania. Ook in Afrika speelt zich het werk af van de Schiedamse Stichting Marabou de Barbarie die in het onherbergzaamste gedeelte van Senegal in de vijf jaar van haar bestaan reeds een groot aantal projecten op het gebied van onderwijs en jeugdzorg van de grond heeft weten te brengen. Initiatief neemster Marjan Holierhoek kijkt terug op vijf zeer succesvolle jaren. Eveneens zeer succesvol is het werk van de in 2006 in Vlaardingen opgerichte Stichting Dentamigos. De eerste stap hiertoe is gezet door de Vlaardingse tandartsen André Brockhus en Paul van Vugt, gesteund door Hermine Koning en Yvonne Brockhus. Allen hadden al eerder werkervaringen opgedaan in de ontwikkelingsgebieden in Malawi en Nepal. Geen land ter wereld waar het goede doelzo sterk leeft als in Nederland. Vele duizenden organisaties zetten zich op lokaal niveau in om geld, kleding, speelgoed en voedsel te verzamelen voor landen en bevolkingsgroepen in Azië, Zuid- en Midden-Amerika, Afrika en de arme landen in Europa als bijvoorbeeld Roemenië, de Oekraïne en Bulgarije. In deze Musis brengt de redactie een aantal tot de verbeelding sprekende projecten onder uw aandacht. tekst: Gerard van der Leij Zomer 2009 - Zondag 12 juli aangekomen in Makiungu. Vorig jaar was bij vertrek, half mei, alles groen, nu is alles bruin verbrand. Volgens de mensen is er in de regentijd veel te weinig regen gevallen. Voedsel wordt een probleem. Hoewel niet voor iedereen, ondervond een arts die kort geleden een prostaatoperatie had uitgevoerd en tussen twee spoedoperaties door werd gesommeerd naar buiten te komen. De operatie bleek de patiënt zodanig te gerieven dat dit hem een haan waard was. (Freud kennen ze hier niet). De haan stond vandaag op het menu. Maandag. De eerste werkdag de bekende hectiek. Het lijkt wel of ze alle patiënten hebben opgespaard die gezien moeten worden door een gynaecoloog. Leverde een twaalftal operaties op voor de volgende dag. Voeg daarbij nog tien voor de chirurg. Tweeëntwintig ingrepen voor anderhalve operatiekamer. 5 Musis

Musis | 2009 | | pagina 5