Wie heeft er nog een potje www.stichtingmakiungu.nl 7 Musis voor het ziekenhuis, onder andere een monitor (bijna voor niets gekregen) en een doos met een fantoom. Begin van de week ontving ik een mailtje uit Ndala van de arts daar die geschrokken was over de wijze waarop de verloskundigen een stuitbevalling deden. Hij smeekte bijna om een fantoom. Dit fantoom is een vrouwenbekken van kunststof met ruimtes erin zodat je moeilijke bevallingen met een babypop kunt laten oefenen. Nu is dit ding wat 'buitenmaats', past niet in een koffer, restte me de SABEMA van Gerard Verbeek in te schakelen, waar het onder groot vermaak werd ingepakt. Overigens met dank aan de afdeling verloskunde van het Vlietlandziekenhuis dat dit fantoom over had. Op het vliegveld van Kilimanjaro zijn twee paspoortcontrole loketten. Eén voor inwoners en houders van een verblijfs vergunning en één voor toeristen. Met mijn verblijfsvergunning was ik zo door deze controle. Dit betekent wel dat je ook één van de eersten bent die bij de douane is. Het was me de laatste keer al opgevallen dat de controle daar 'wat driftiger' was geworden. Omdat aanval de beste verdediging is vroeg ik de douaneambtenaar: u wilt zeker wel weten wat er in die doos zit. Nu dat wilde hij wel. Vijf minuten uitleg gegeven en ik kon met mijn koffer met 'persoonlijke bezittingen' doorlopen. Vandaag de eerste werkdag. Weer was er veel opgespaard voor beoordeling. Soms om depressief van te worden. Drie vrouwen met vergevorderde baarmoederhalskanker en een patiënte met watergezwel van de eierstok zo groot als een uitgerekende tweelingzwangerschap. Verder een zwangere vrouw met een baby met cystenieren. Ze had al een baby gehad die weinig plaste na de geboorte en na enkele dagen overleed. Helaas is dit nu weer te verwachten. Dinsdag operatiedag gehad. Het watergezwel bleek goed aardig, bevatte twaalf liter vocht. Het OK personeel voelde er wel wat voor om zo af te vallen. Doctor Borda en ik zijn daarna twee uur bezig geweest om een verbinding te maken tussen een blind eindigende schede en de baarmoedermond. De top van de schede eindigde ergens tussen de endeldarm en de blaas. Moest een aantal keren een proefknipje geven om de schede van bovenaf te openen zonder blaas of endeldarm te beschadigen. Dit lukte tenslotte. Wel steeds onder begeleiding van de volgende opmerking 'I cut and you pray', want dr. Borda is non. De operatie is verder goed verlopen. Vrijdag 16 okt. Vandaag een peuter van twee jaar gezien. De moeder maakte zich zorgen omdat er wat pus en bloed uit de schede kwam. Soms ook wat vreemds. Een verhaal dat je eigenlijk niet wil horen. Bij onderzoek onder narcose blijkt het toch waar te zijn. Een zeer kwaadaardig gezwel van de baarmoederhals bij jonge kinderen. Het is wel te verhelpen met bestraling en chemotherapie of operatie. Wat blijft er van zo iemand over. Zo'n kruimel moet brabbelen, rondscharrelen en van alles doen wat eigenlijk niet mag. Heb moeder met haar dochtertje doorverwezen naar het enige oncologische centrum in Tanzania in Dar es Salaam, 1200 km hier vandaan. Maandagochtend was het meteen raak. Dame waarbij een armpje uitzakte bij het breken van de vliezen. Spoedkeizersnee gedaan samen met een enthousiaste Maltese arts. De operatie was wat lastig en nogal bloederig. De dokter werd steeds bleker en bleker. Reageerde als elke jonge arts: mij gebeurt niets! Voordat hij de vlag streek kon hij nog net wegstrompelen. Van mij mag hij de volgende keizersnee doen. Periodiek komt er een specialist uit één van de opleidings ziekenhuizen ter ondersteuning van het ziekenhuis. KNO-arts, uroloog, orthopaed enz. Vandaag is er een chirurg ingevlogen. Dat betekent dat er veel geregeld en besproken moest worden. Zijn OK programma voor woensdag en donderdag bevat nu dertien grote operaties. Het betekent voor mij dat het donderdag wat rustiger is. Het operatieprogramma van vandaag leverde geen problemen op. Even een bizar verhaal. Omdat de bezetting van artsen op één van de buitenposten minimaal was, is daar een Tanzaniaanse arts aangetrokken. Zijn papieren leken in orde. Maar al spoedig bleek dat zijn kennis en kunde niet in overeenstemming waren met zijn getoonde diploma. Bij navraag in het ziekenhuis waar een arts met deze naam had gewerkt bleek: hij was twee jaar geleden overleden! Ten opzichte van Makiungu kun je merken dat de betreffende 'buitenpost' bijzondere problemen kent waarvoor lokaal oplossingen moeten worden gezocht. De financiële bijdrage van de overheid is minimaal. Het geld moet van de patiënten komen en dit is onvoldoende om de lopende kosten te dekken. Een derde geldstroom komt van de congregatie van de heilige Carolus Borromeus onder de Bogen, dezelfde congregatie die ook de verpleegkundige hulp regelde voor het toenmalige Nolet Ziekenhuis in Schiedam)Deze begint echter wat op te drogen door de veroudering van de zusters daar. Zuster Reni, financieel hoofd hier, probeert nu lokaal wat geld te genereren door een tweetal driewieltaxi's te exploiteren. Dit levert nu al Tsh 600.000 per maand op. De dieseltanks van het ziekenhuis worden sinds de invoering van zonne-energie nauwelijks meer gebruikt sinds de solar er is. Ze denkt er nu over om ook een tankstation te beginnen. Haar streven is binnen een paar jaar selfsupporting te zijn voor medicijnkosten en personeelskosten. Terug in Makiungu een gesprek gehad met het management team. Ze lopen vast met de opnamekosten van de aids- patiënten. De counseling en de medicijnen worden door de regering vergoed. Vaak zijn de mensen de eerste periode van de behandeling flink ziek en moeten worden opgenomen. Aangezien ze zich aan de zelfkant van de maatschappij bevinden zijn de kosten voor aanvullende behandeling en voeding door hen niet te betalen en de familie heeft ze intussen ook laten vallen. Ik krijg binnenkort een staatje om hoeveel patiënten het gaat. Wie heeft er nog een potje?

Musis | 2009 | | pagina 7