Een unieke aktie. Geef uw bril een tweede leven! empel Zestig procent van de Nederlandse bevolking is brildragend. Brildragers kopen gemiddeld eens in de drie jaar een nieuwe bril. Dat komt neer op zo'n drie miljoen nieuwe brillen per jaar. Wat gebeurt er met de oude exemplaren? Die worden bewaard als reservebril. In een lade, bij de vorige reservebrillen. In Nederland moeten vele miljoenen afgedankte brillen in lades liggen te verstoffen. Bijna ieder product komt tegenwoordig voor recycling in aanmerking. Maar brillen lijken tot nu toe buiten welk duurzaamheidsproject dan ook te vallen. Op brillen staat geen statiegeld en je hoeft er ook geen verwijderingsbijdrage voor te betalen. Brillen worden gekocht, gedragen en na een tijdje gewoon afgedankt. Daarna kijkt niemand er meer naar om. Op een hoop gegooid, zouden alle vergeten Nederlandse brillen van de laatste vijftig jaar waarschijnlijk een berg vormen hoger dan de dom in Utrecht. In functioneel opzicht mankeert er niets aan die brillen. De glazen zijn nog even sterk als toen ze werden geslepen. Hoogstens zitten er wat krasjes op. De bril wordt alleen niet meer gedragen omdat het montuur is verouderd. Of omdat de drager toe was aan sterkere glazen. Maar terwijl oude schoenen die nog in redelijke staat verkeren zonder veel problemen gedragen kunnen worden door iemand met dezelfde schoenmaat, zijn tweedehands brillen zo goed als onbruikbaar. Brillen zijn hulpmiddelen die strikt individuele oogafwijkingen corrigeren, die kun je niet zomaar op de neus van een willekeurig iemand te zetten. Tempel Optiek is er van overtuigd dat mensen in een ontwikkelingsland graag zo'n afgedankte bril zouden dragen. Ook als de glazen niet helemaal naar hun ogen zijn geslepen. "Beter zo'n bril, dan helemaal geen bril," meent Tempel's optometrist Cor van Empel. "Vraag maar aan de eerste de beste brildrager. Wat ziet hij als hij z'n bril afzet? Niets. Hij is dan volstrekt hulpeloos. Raakt in een isolement. Onder zulke omstandigheden is iedere bril die zijn gezichtsvermogen verbetert een uitkomst." Daarom is Tempel Optiek een actie gestart om de brillennood in de Derde Wereld te lenigen. Klanten die hun oude bril inleveren bij aanschaf van een nieuwe, krijgen korting. Vijftig euro voor een bril met gewone glazen, honderd euro wanneer een bril met multifocale glazen wordt gekocht. De oude brillen worden door een stagiair gesorteerd op sterkte en ter beschikking gesteld aan een Haagse particulier die aan ontwikkelingswerk doet en de brillen naar Sri Lanka brengt. Daar worden ze gratis ter beschikking gesteld aan slechtziende eilandbewoners die dringend om een bril verlegen zitten. Tempel heeft zich ervan verzekerd dat de verstrekking gebeurt door een oogarts en dat de brillen inderdaad gratis worden uitgedeeld. Het is niet de bedoeling dat iemand ze verkoopt en er geld aan verdient. ...WIJ GAAN NOG EVEN DOOR... Musis 8 advertorial UW OUDE BRIL IS GELD WAARD Ruil uw oude bril in en ontvang tot 1 00,euro inruilpremie bij aanschaf van een nieuwe complete bril uit onze gehele collectie. Uw oude bril geeft iemand in een 3e wereldland weer kans op een beter (vooruit)zicht. Kom nu naar Tempel Optiek en doe mee. Deze aanbieding komt nog bovenop de vergoeding van uw zorgverzekeraar. Tempel Optiek werkt samen met alle zorgverzekeraars. Hoogstraat 2 31 1 1 HH Schiedam Tel (010) 473 59 19 www.fempeloptiek.nl

Musis | 2009 | | pagina 8