VUSSTEIUINGEW BIS 3© ST/ DTEN ^sg: Persoonlijke relaties 13 Musis b£Ru,\- mumswiAsri AliSHUNFT ERTEltT UNENTGELTUCH OAS OFEIZIEELE VERKEHRSBUREAU 1..VOORHOUT. «5. HAAG Toeristisch affiche Den Haag 1913 - Collectie ReclameArsenaal Beaux Artsprincipes gebaseerde representatieve bouwkunst in Nederland, en met zijn Franse renaissancistische opbouw, Hollandse trapgevels, naar een oosterse centraalbouw gemodelleerde grote hal en andere onderdelen in Egyptische, byzantijnse, romaanse en gotische stijl, een toonbeeld van eclectische architectuur. Een stadhuis waarvan Zimmerman tot dan slechts had mogen dromen. Dat de manier waarop de opdracht tot stand was gekomen en belangrijke architecten als K.P.C. de Bazel, de grondlegger van de moderne architectuur in Nederland, Willem Kromhout en de toonaangevende architect van de Amsterdamse school Michel de Klerk als figuranten dienst deden in de architectenselectie en H.P. Berlage zelfs geheel werd voorbij gekeken, leidde tot een waar schandaal, nam Zimmerman daarbij voor lief. De relatie tussen Evers en de stad Schiedam kent enkele bijzondere, aardige en persoonlijke facetten. In 1889 trouwde hij met een dochter van de remonstrantse predikant L. Hooykaas die in Schiedam jarenlang de vrijzinnige stroming in de Nederlandse Hervormde kerk had geleid en nadien predikant was in de Remonstrantse kerk in Rotterdam. Dit leidde rechtstreeks tot zijn eerste grote bouwopdracht, het nieuwe Rotterdamse kerkgebouw van deze geloofsgemeenschap, in 1895 ontworpen in samenwerking met J.R Stok Wzn. Bij dit gebouw liet Evers zijn belangstelling voor de oosterse architectuur blijken door het op te zetten als een centraalbouw met galerijen en detaillering in oosterse en romaanse stijl. Het gebouw was voor zijn tijd zeer modern door de nadruk op eerlijkheid van materiaal en constructie. Enkele jaren daarvoor had Evers voor Rotterdam twee kleinere, prestigieuze opdrachten uitgevoerd: de Wilhelmina- fontein op het Noordereiland en het Calandmonument in opdracht van de toenmalige Rotterdamse burgemeester en lid van de Bond van Vrije Liberalen Frederik s'Jacob. In de uitvoering van deze beide ontwerpen (en later bij de uitvoering van het Rotterdamse stadhuis) werkte hij nauw samen met de van oorsprong Schiedamse beeldhouwer Arend Odé. Net als hij een overtuigd aanhanger van de principes van de Beaux Arts en hoogleraar boetseren aan de Technische Hogeschool Delft. Via deze Schiedamse relatie - want Arend was een zoon van de Schiedamse drukker en uitgever Odé en vice-voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Protestantenbond - kwam het contact tot stand dat in 1909 leidde tot het aanvaarden van de opdracht voor de bouw van de kerk van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Westvest in Schiedam. Hoewel deze kerk, mede vanwege de geringe afmetingen van de beschikbare kavel en het gewicht van het windrecht ten behoeve van de vlakbij staande Walvischmolen werd uitgevoerd als een lage, eenvoudige zaalkerk, zijn ook hierin de opvattingen van Henri Evers tot uitdrukking gebracht. Evenals in de Remonstrantse kerk aan de Westersingel koos Evers in Schiedam voor het benadrukken van de toegepaste bouwmaterialen, waarbij hij zich liet inspireren door de vroegchristelijke Syrische kerkbouw. In het interieur overheersen naast de rode bakstenen consoles het gebruikte cederhout en Canadees grenen voor de betimmeringen en roodbruin grenenhout voor het gewelf. De eenvoud in constructie en materiaalkeuze is in Schiedam in de gehele kerk consequent doorgevoerd, waardoor in het interieur het contemplatieve element sterk naar voren treedt. Zoals ook in ontwerp en uitvoering van de Remonstrantse kerk voerde Evers de kerk in Schiedam uit als een 'gesamtkunstwerk', waarvoor hij alle decoraties, de lampen, het interieur en de uitvoering van het meubilair zelf ontwierp. Hij werkte waar nodig ook samen met dezelfde kunstenaars. En juist de hierin bereikte balans tussen de hooggestemde principes van de Beaux Arts Academies in Parijs, Brussel en Antwerpen en de - vanwege de beperkte ruimtelijke en materiële middelen - nagestreefde eenvoud, maakt de Westvestkerk tot een uniek en min of meer op zichzelf staand gebouw in zijn totale oeuvre dat slechts vijfendertig ontwerpen en dertien uitgevoerde projecten omvat. Waarmee Schiedam beschikt over een monument dat in alle bescheidenheid als één der voorstudies mag worden beschouwd voor zijn latere grootste werk in Rotterdam dat zich, geheel volgens de idealen van de Beaux Artsarchitectuur in natuursteen uitgevoerd, zo sterk onderscheidt van de kerk in Schiedam, maar daarmee toch een gemeenschappelijke grond deelt. Een kerk waarmee Henri Evers zich overigens zeer in z'n nopjes toonde. Mede door de zorgvuldige uitvoering, de wijze waarop zijn motto 'kunst is religie' in het interieur en de daarin verwerkte symbolen tot uitdrukking was gebracht en de - ook toen al direct door hemzelf geconstateerde - onmiskenbare akoestische kwaliteiten van de ruimte. Tc Wassenaar overleed, 73 jaar oud. pro?. Henri Ex'ers. oud-hoouleera.tr in de geschiedenis der bouwkunst cn architectuur aan de Delftsche Hoogcschool.Prof. Evers, die o.a. het nieuwe stadhuis te Rotterdam ontwierp, zal te Delft cn Rotterdam, waar hij een zeer geziene cn po pulaire figuur was, een grootc leegte achterlaten. Overlijdensbericht Henri Evers

Musis | 2010 | | pagina 13