EWIJD 2Ci'KER5|DAC(9C9. ïfWERPER PnoF HENFUEVERS GEöIChTT^AFUncHiE at'! ifeD.PKÖIE5lArffi]1B* penningmeester de heer A. Cool Mzn, waaraan het fraaie marmeren herdenkingsbord in de hal nog herinnert. Het was natuurlijk niet niks een dergelijk monumentaal gebouw neer te laten zetten. Uit het verslag in het gemeenteblad Stemmen van een bezoek tijdens een 'open dag' proeft men dan ook de trots maar ook de verwondering dat dit nu allemaal tot stand is gebracht. Gedurende een groot aantal jaren is er gewerkt aan restauratie van het pand. Die wordt in 2010, ruim honderd jaar na de bouw van het pand, nog eens afgerond met een aantal ingrijpende renovaties zoals een nieuwe verwarmings- en bevochtigingsinstallatie zodat het orgel en al het kostbare hout in goede conditie blijven. Voorts worden allerlei voorzieningen aangepast aan de eisen van deze tijd zodat het pand goed exploiteerbaar is en niet alleen als kerk maar ook voor andere gepaste doeleinden is te gebruiken. Door zijn hoogleraarschap in Delft is er maar weinig van prof. Henri Evers verwezenlijkt. Pas later zou hij meer bekendheid krijgen als architect door zijn ontwerp van het Rotterdamse stadhuis. Het moet gezegd worden, dat dankzij de relatie van Arend Odé en Henri Evers, die ook gestalte heeft gekregen in het beeldhouwwerk en decoraties voor het stadhuis en het Calandmonument in Rotterdam, niet alleen de geloofsgemeenschap, maar ook de stad Schiedam thans beschikt over één van de mooiste en belangrijkste ontwerpen in het kleine oeuvre van Henri Evers. Over de geschiedenis van de kerk is een speciale uitgave verschenen waarin uitgebreid aandacht wordt gegeven aan de architectuur, de bouwgeschiedenis en het door Henri Evers ontworpen en geheel intact gebleven interieur onder de titel 'Een verborgen Juweel'. Deze uitgave is vanaf eind februari te koop voor bezoekers van de kerk en de 'Westvest90-concerten en in de Schiedamse boekhandels. Bij het begin van de bouw was al het geld nog lang niet binnen. Er werd een obligatielening uitgeschreven en met in gedachten het succes van een door de NPB in 1896 georganiseerde bazaar, werd besloten nog eens een bazaar in Musis Sacrum te houden. Zoals gebruikelijk in die dagen werd een damescomité gevormd dat de organisatie voor zijn rekening zou nemen. Een ontzaglijke hoeveelheid cadeaus was het resultaat, waaronder poppen, een levensverzekering, toezeggingen van allerlei dieren een heus gesmeed kinderfornuis, taarten, schilderijen, een gouden broche, een bokkenwagen, een Singer naaimachine, een rijwiel, sigaren, kaarsen en meer. 17 Musis

Musis | 2010 | | pagina 17