Het Vlaardingse verleden beter zichtbaar tekst: Ingrid van der Vlis foto's: Stadsarchief Vlaardingen Naar aanleiding van een verzoek van GroenLinks worden de mogelijkheden bezien om de historie van Vlaardingen in de publieke ruimte beter zichtbaar te maken. De Sectie Stadsarchief en Archeologie kreeg daarom de opdracht een projectplan te maken. Hoe kan het rijke historische leven van de stad het beste een plek krijgen in het straatbeeld: met paaltjes, met borden en/of met elektronische toepassingen? Stadsarchivaris Harm Jan Luth ziet vele mogelijkheden. Historische bewegwijzering is in Vlaardingen geen nieuw fenomeen. Belangrijke plekken in de stad zijn al gemarkeerd en diverse monumentale panden hebben informatieve gevelborden. Ook particulier initiatief leverde een aantal plaquettes op. Zo zorgde de Vlaardingse Rotary voor een bord op de gevel van het geboortehuis van de socialistische voorman Koos Vorrink (1891-1955) aan de Callenburgstraat. En Matthijs Struijs regelde in 2004 een fraaie plaquette op het voormalige woonhuis van kunstschilder Johan Barthold Jongkind (1819-1891) aan de Westhavenkade 59. Harm Jan Luth: 'Dat zijn prima initiatieven, maar het gaat allemaal te ad hoe en mist uniforme herkenbaarheid. Ook is niet altijd direct duidelijk waar de betreffende gegevens op gebaseerd zijn en de wat minder bekende geschiedenis komt zo niet aan bod.' Om versnippering tegen te gaan, zocht de Sectie Stadsarchief en Archeologie al langer naar een oplossing. Jeroen ter Brugge maakte enkele jaren geleden een eerste opzet voor het 'paaltjesplan'. De fractie van GroenLinks nam dit over en paste het gedeeltelijk aan om er ook een kunstzinnige uitstraling mee te bereiken. Kunst en historie zouden elkaar zo aan kunnen vullen. Vorig jaar kwam GroenLinks met een voorstel tot het plaatsen van een groot aantal objecten in de stad om vooral het onzichtbare verleden zichtbaar te maken. Stadsarchivaris Harm Jan Luth en stadsarcheoloog Tim de Ridder hebben zich voorgenomen in het tweede kwartaal van 2010 met een uitgebreid projectplan te komen, compleet met bijbehorend financieel overzicht. Het was de bedoeling van GroenLinks om gebruik te maken van een deel van de stimuleringsbijdrage van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o.; het draagt immers ook bij aan de revitalisering van de binnenstad. Het is nog niet zeker of daar nog financiële ruimte voor is, maar ook andere geldstromen kunnen wellicht worden aangeboord. Omdat er nu breed aandacht is om aan historische markeringen te werken, zal het waarschijnlijk geen jaren hoeven duren voor de eerste resultaten te zien zijn. Harm Jan Luth: 'Dat kun je letterlijk nemen, want het gaat uitdrukkelijk om nu nog onzichtbare geschiedenis. Archeologische vindplaatsen zullen er een belangrijke rol in spelen, zoals bijvoorbeeld een bordje met informatie bij het gebied tussen de Markgraaflaan, het van Schravendijkplein en het Liesveldviaduct, waar in de middeleeuwen het grafelijk hof stond, of de markering van het kloosterterrein in de Waalstraat.' Hoogstraat Musis 10

Musis | 2010 | | pagina 10