Jeroen ter Brugge maakte enkele jaren geleden een eerste opzet voor het 'paaltjesplan'. De fractie van GroenLinks nam dit over en paste het gedeeltelijk aan om er ook een kunstzinnige uitstraling mee te bereiken. Kunst en historie zouden elkaar zo aan kunnen vullen. Vorig jaar kwam GroenLinks met een voorstel tot het plaatsen van een groot aantal objecten in de stad om vooral het onzichtbare verleden zichtbaar te maken. beperkingen. De hoeveelheid informatie die je op een bordje kwijt kunt is immers beperkt en er zijn steeds meer nieuwe technische mogelijkheden, zoals mobiele dragers, gekoppeld aan gps of internet.' Harm jan Luth nam contact op met een Vlaardings bedrijfje, genaamd Platipus, dat helemaal thuis is in de allernieuwste digitale snufjes. Zij hebben een voorbeeld laten zien over hoe zoiets zou kunnen, een extra laag informatie toevoegen, op een volledig vernieuwende manier. De opzet van het bedrijf komt in technisch jargon neer op Augmented Reality door middel van URBS-toepassingen op een smartphone. In begrijpelijke taal: informatie die je met een moderne mobiele telefoon kunt oproepen. Naast een mooi bordje met korte De informatie richt zich niet alleen op de binnenstad. Gezocht zal ook worden naar aansprekende plekken in het buitengebied of in de Westwijk, op het eerste gezicht niet de meest historische wijk van Vlaardingen. Daar ligt echter nog een stuk van een tankval uit de Tweede Wereldoorlog en ook de spectaculaire vindplaats van een nederzetting uit de late steentijd. Het was bij de aanleg van de Westwijk dat de term Vlaardingen-cultuur werd aangenomen, om het belang van de bijzondere opgraving aan te duiden. Harm Jan Luth: 'De gemiddelde voorbijganger weet dat niet, dus dat moeten we veel inzichtelijker maken, ook al is daar al een bronzen plaat uit 1968 te vinden. Dat geldt ook voor de standplaats van inmiddels verdwenen molens langs de Vaart en de Galgkade. Of - voor de meer recente geschiedenis - de plek van de voormalige ambachtsschool.' Paaltjes, bordjes of mobiel De historische gegevens zijn ruim voorhanden, maar hoe breng je dit nu over aan het publiek? Harm Jan Luth: 'De eerste en meest eenvoudige manier is door te werken met bordjes, zoals ANWB-wegwijzers of gevelborden. Ook daarmee kun je inzetten op dat wat er ooit geweest is. Er zijn immers genoeg - onzichtbare - plekken in de stad waar het verleden aan gekoppeld kan worden. De herberg Het Zwarte Paard aan de Kortedijk is er niet meer, maar een informatiebordje kan wel de historische sensatie geven dat deze hier heeft gestaan.' Eerder al plaatste de Sectie Stadsarchief en Archeologie historische informatie in de stad. Niet met traditionele bordjes, maar met kubuspalen op de Hoogstraat. Laag voor laag kan hier de historie van de stad bekeken worden. Een succes, maar lastig in het straatbeeld in te passen. Harm Jan Luth: 'Het kostte de nodige moeite om de kubuspalen op de Hoogstraat zo te plaatsen dat iedereen er nog steeds langs kon en leveranciers niet continu tegen de palen aan zouden rijden. Verrommeling van het straatbeeld ligt ook al snel op de loer. Dan is een gevelbordje een veel eenvoudiger manier - ook om in de toekomst uit te kunnen breiden. Toen we daar eenmaal over gingen brainstormen, stuitten we echter ook op Musis 12 Kubuspalen op de Hoogstraat

Musis | 2010 | | pagina 12