- 1 Attv» 13 Musis Toekomstbeeld uit Vlaardingse geschiedenis toegankelijk voor iedereen, Platipus: 'De medewerkster van het VVV helpt de toeristen Marianne en Pieter met het installeren van de benodigde gratis applicatie op hun mobiele telefoon. Marianne zet de applicatie aan en kijkt via haar mobiele telefoon in het rond. Ook haar man Pieter houdt zijn telefoon voor zijn gezicht. Meteen komen er foto's tevoorschijn die in verschillende vroegere jaren zijn gemaakt. Wanneer ze haar camera op een gevel op de Westhavenkade richt, ziet ze via haar telefoon een groepje vrouwen staan, geposeerd in rokken met witte schorten. 'Boetsters' heet de foto. Marianne leest dat de foto dateert uit 1922. Waar ze op 'i' klikt, krijgt ze meer info over de foto. Zodra Marianne loopt of draait met de camera, komen er nieuwe foto's in beeld. Marianne besluit een mooie foto van de visbank op te slaan. De foto mailt ze in groot formaat naar haar moeder. Wanneer ze met haar telefoon over de haven inzoomt op het Hollandiagebouw aan de overkant wordt ze geattendeerd op een tentoonstelling die ze daar kan bezoeken.' Voor een demo, zie www.platipus.nl/urbs Vulcaanhaven informatie kan er via een telefoon extra informatie opgehaald worden, gekoppeld aan een gps-locatie. Tekst, maar ook afbeeldingen of zelfs in scène gezette filmpjes. Harm Jan Luth: 'Voor elke doelgroep kan iets toepasselijks gemaakt worden. Een historische speurtocht voor kinderen en jongeren, een nostalgische toer voor ouderen of een themaroute (denk aan visserij, archeologie, Tweede Wereldoorlog) voor toeristen. De mogelijkheden zijn bijna onuitputtelijk. Het is uiteraard nog zeker niet gezegd dat we met Platipus in zee zullen gaan, maar we ruiken nu wel aan de mogelijkheden die er op dit gebied zijn.' Zou iedereen wel uit de voeten kunnen met dergelijke hightechtoepassingen? Harm Jan Luth beaamt dat het op dit moment vooral een jonge doelgroep aan zal spreken. De telefoonrondleiding mag daarom ook niet het enige onderdeel worden. Harm Jan Luth: 'Er zal altijd een doelgroep overblijven die op een andere manier door de stad rondwandelt. Het aardige is juist dat dit alleen een extra laag is. De bordjes komen in de straten te hangen - dat is de eerste kennismaking. Wie thuis meer wil weten, kan via internet naar onze website met uitgebreide informatie. Maar wie ter plekke al iets extra's wil, die kan zich bedienen van de mobiele opties. De technische mogelijkheden zijn er en de inhoudelijke informatie is grotendeels aanwezig. Dit alles sluit namelijk perfect aan bij de nieuwe website 'geschiedenisvanvlaardingen' die nu voor ons gebouwd wordt op initiatief van het Vlaardings Archeologisch Kantoor (VLAK). Daarop kun je straks bijvoor beeld via een tijdlijn door de stadsgeschiedenis reizen. Kaartmateriaal, afbeeldingen en informatie worden hier alle op beschikbaar gesteld. Telkens klik je verder en kom je op diverse dwarsverbanden uit. Die site is al vergevorderd en gaat naar verwachting in het derde kwartaal van 2010 de lucht in. Het zou een gouden kans zijn om al deze gegevens en ontwikkelingen aan elkaar te koppelen. Nog beter zichtbaar kun je de stadsgeschiedenis er bijna niet mee maken. Maar nu eerst een projectplan maken

Musis | 2010 | | pagina 13