Schiedam kiest voor het water tekst: Hans van der Sloot foto's: Adri Reijnhout Schiedam kiest voor het water. Opnieuw dus. Het thema waarmee Schiedam zich in 2010 profileert is: 'Water'. Waarmee de stad in zekere zin terugkeert naar de glorieuze jaren '60 van de vorige eeuw toen Schiedam zich nog met recht mocht afficheren als nautisch centrum van mondiale betekenis. Want in Schiedam werd op het gebied van scheepsbouw, het zwaar zeetransport en offshore baanbrekend werk verricht. De relatie van Schiedam (zeehaven voor het middeleeuws grafelijk hof in Den Haag, vissersstad van betekenis en 's werelds belangrijkste branders- en jeneverstad - mocht dan bij tijd en wijle problematisch zijn geweest, één blik op de toen overvolle Wiltonhaven of de hellingen van Gusto en zelfs de stinksteiger van de Tankercleaning was voldoende om luide de lof te zingen van Schiedam en het water (0% vol. alc) Musis 14 Over thema 'Schiedam kiest voor het water' werd overigens in 1965 officieel de banvloek uitgesproken door de toen net aangetreden burgemeester Harm Roelfsema. In diens in 1981 verschenen memoires fulmineert hij nog - veertien jaar na zijn afscheid - 'Schiedam heeft nooit voor het water gekozen. Dat heeft Rotterdam gedaan'. Schiedam, daar kwam het in zijn dikke boek kort en goed op neer, had door kortzichtigheid z'n kansen laten liggen. Jaren had hij lopen leuren met restauratiesubsidies om eigenaren van oude panden aan de Lange en Korte Haven te bewegen tot tenminste een lik verf. Maar ook daarin trof hij geen gewillig oor. De schoonheid van dit binnenstedelijk water - door Bordewijk geroemd om zijn authenticiteit en pracht - kon door hem niet aan de Schiedammers duidelijk worden gemaakt. Gemakshalve ging hij er bij dit alles aan voorbij dat de maritieme sector op dat moment in Schiedam nog altijd goed was voor meer dan tienduizend arbeidsplaatsen. Maar Roelfsema had dan ook een persoonlijke reden voor zijn latere boosheid, die zelfs nog sprak uit een dubbelinterview dat Frank Willemse in 1997 met Harm Roelfesma en Jan Schaper had. Dat zat zo. In 1965 presenteerde de cineast Jan Schaper zijn lange, in opdracht van het gemeentebestuur geschoten, documentaire 'Schiedam kiest voor het water'. Harm Roelfsema vond die film maar niks met al dat ui urn in» iuis* I III Hill m»''»'1'

Musis | 2010 | | pagina 14