Jan Schaper had gelijk. Schiedam kiest voor het water. Het jaar 2010 is daarin met alle activiteiten die mede door ontdekschiedam.nu in één museaalcultureel en toeristisch evenementenprogramma zijn gevat, slechts een bevestiging van Schapers filmtitel. Alleen nu dan in 3D. En vanzelfsprekend geheel in kleur. 15 Musis Het water in de hoofdrol cinematografische, op Robert Siodmak, Joris Ivens en Luis Bunuel gebaseerde existentialisme. Opgenomen in zwart-wit bovendien. En dus moest de film worden vergeten en werd het thema 'Schiedam kiest voor het water' taboe verklaard. Tot nog groter ergernis demonstreerde een groep jongeren rond Jan Schaper twee jaar later om het behoud van de buurtjes tussen het water van de Schie, de Korte Haven en Noordvest. De 'Hear-In' in de Korenbeurs over het behoud van de Brandersbuurt, zou in 1967 een ijkpunt worden in de stedenbouwkundige geschiedenis van Schiedam. Met de nekharen overeind stonden Harm Roelfsema en de ambtelijke voorstanders van sloop tegenover de jongeren die van de buurt een Schiedams Saint Germain des Prés wilden maken. Roelfsema won. Daarmee maakte Schiedam voor de ontwikkeling van dit gebied een historische fout waarvan littekens tot op de dag van vandaag zichtbaar zijn. Toch werd Jan Schaper door de tijd in het gelijk gesteld. Ook al is de Brandersbuurt dan vrijwel geheel met de grond gelijk gemaakt met uitzondering dan van enkele aan het water staande gevels. Deze vormen het decor voor de voorbij varende fluisterboot met het door de gids steeds luid vertelde verhaal van Schiedams rijke verleden, de kooplui en regenten en de van het water afhankelijke jeneverindustrie. De relatie tussen Schiedam en het water, die Jan Schaper met de voor die tijd gewone filmische lyriek in beeld bracht, heeft wel deuken opgelopen maar is nooit verbroken. De havens vormen nog steeds het meest kenmerkend en bindend element in de stad. Ooit was de waterkant van de Lange en Korte Haven, de Nieuwe Haven en de Westerkade een geliefde woonplaats voor ver-bovenmodaal Schiedam. Daarin is geen verandering gekomen. De havens zijn wederom het visitekaartje. Het Schiedamse binnenwater was, is en blijft de belangrijkste karakteristiek van deze stad en een toeristische trekpleister van betekenis. Het spreekt bijna voor zichzelf dat aan de Schiedamse haven een hoofdrol is toebedeeld in het Waterjaar 2010. Waarbij het geluk ook een handje helpt. De tocht van een omvangrijke vloot sloepen en historische schepen die is ontwikkeld in opdracht van de provincie Zuid-Holland, is zo'n geluk. Onbedoeld bevestigt deze tocht het beeld uit lang vervlogen tijden toen wekelijks een vloot van kleine binnenschepen, sloepen, westlanders en spoelingvletten, wachtte op het dampende graanafval van de branderijen dat als spoeling een waardevol veevoer was. Als één der laatsten heeft Jan Schaper het beeld van het pompen van de uitdampende spoeling in de klaarliggende schuiten aan de Noordvest in beeld gebracht. De cirkel is niet helemaal rond want de historische vloot vertrekt op 31 mei zonder lading richting Delft.

Musis | 2010 | | pagina 15