Achteraf een geluk Een geluk is ook dat de Landelijke Vereniging tot behoud van het Historische Bedrijfsvaartuig als haven voor de jaarlijkse reünie de Lange en Korte Haven heeft uitgekozen. Niet alleen Jan Schaper bepleitte in de jaren '60 een versterking van het historisch stadsbeeld, ook de jonge stedenbouwkundigen en architecten die deel uitmaakten van de groep rondom de filmer, ontwikkelden plannen in die richting. Van uitwerking kwam het vooralsnog niet tot - eerst mondjesmaat maar later met toenemend enthousiasme - aan historische binnenschepen de toestemming werd gegeven om in Schiedam een vaste ligplaats te kiezen. De Lange en Korte Haven herkregen met de oude schepen hun oude luister terug. En meer. Met de 'bruine' vloot van historische zeilende bedrijfsvaartuigen bood Schiedam ook een gastvrije ligplaats aan de 'zwarte' vloot, die van historische motorschepen. En hiermee heeft Schiedam inmiddels enige faam verworven als nautisch openluchtmuseum tegen het decor van voormalige branderijen, distilleerderijen en molens. Heel lang en heel veel (te lang en te veel volgens bestuurlijk criticaster Harm Roelfsema) stond Schaper stil bij de scheeps bouw als motor van de lokale economie en betekenis voor de stedenbouwkundige ontwikkeling van Schiedam. Het zijn indrukwekkende beelden. Misschien juist door de registratie in sober zwart-wit. Schaper voegde daarmee een nieuw, zeer artistiek en daarin eigenzinnig element toe aan het beeldverslag van vijfendertig jaar (1945-1980) scheepsbouw in Schiedam. Zowel Wilton Fijenoord en Gusto legden hun aktiviteiten nauwkeurig vast. Gusto in de vorm van maquettes en het technisch archief. Wilton Fijenoord ook in vele tien duizenden foto's en films van kielleggingen, bouwreportages, verfilming van de productieprocessen, de befaamde WF-bedrijfs- school en de vele ondersteunende diensten en afdelingen. Tientallen grote films werden door Wilton gemaakt die elk jaar tijdens een grote personeelsavond in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal werden gedraaid. Als een soort filmische jaarverslagen, bedoeld om de stemming erin te houden. De teloorgang van Wilton Fijenoord en Gusto in amper tien jaar tijd gaf Roelfsema voorlopig gelijk. Schapers film 17 Musis 'Schiedam kiest voor het water' leek het zout te zijn geworden in een schrijnende wond, die maar niet wilde helen. Serieus werd gedacht aan het dempen van de Wiltonhaven om er woningen te bouwen. In Rotterdam was dit ook gebeurd op het oude Wiltonterrein nabij de Ruigeplaatbrug, waar de werf zijn oudste vestiging had. Een succes kan dit woningbouwprogramma niet worden genoemd. De tijd was ook nog niet rijp voor prestigieuze projecten zoals de Kop van Zuid, de Llyodkade, de Müllerpier of de Entrepothaven in Rotterdam. Achterafkan het een geluk worden genoemd dat Schiedam de plannen liet voor wat ze waren en aarzelde om de aan diep water gelegen Wiltonhaven dan maar te dempen bij gebrek aan beter. Maar het tij keerde. Inmiddels wordt het voormalige Wiltonterrein mede gemarkeerd door de stalen, tien kantoorverdiepingen hoge, 'bolder' van Van Seumeren/ Mammoet. De activiteiten van Van Seumeren/Mammoet richten zich op extreem zware en ingewikkelde hef- en transportopdrachten en met name in de petrochemische en energetische sector. Eén van de meest aandachttrekkende projecten was in 2001 het bergen van de gezonken Russische, door kernenergie aangedreven onderzeeër Koersk. Aan de andere zijde van het terrein zijn de vroegere Wilton- dokken momenteel in vol bedrijf bij Damen Shiprepair. Opnieuw liggen de dokken en kaden vol. En tenslotte is de oude Wiltonhaven de vestigingsplaats geworden van Huisman, een vanuit Schiedam naar Tsjechië en China geëxpandeerde bouwer en ontwerper van uitzonderlijke vaartuigen en installaties op het gebied van, onder andere, zwaar zeetransport, olie- en gasboring en het leggen van pijpleidingen in diep water. De varende en vaste installaties van Huisman trekken - binnenkomend in Schiedam - vrijwel ieders aandacht door hun omvang en hun ongekende complexiteit. De scheepsbouw is weer terug in Schiedam jan Schaper had gelijk. Schiedam kiest voor het water. Het jaar 2010 is daarin met alle activiteiten die mede door ontdekschiedam.nu in één museaal, cultureel en toeristisch evenementenprogramma zijn gevat, slechts een bevestiging van Schapers filmtitel. Alleen nu dan in 3D. En vanzelfsprekend geheel in kleur.

Musis | 2010 | | pagina 17