in Stedelijk Museum Schiedam Wanneer gaan we het Een koninginnetje van een orgel. Met deze oubollige kwalificatie werd in 1968 het orgel in de kapel van het Stedelijk Museum Schiedam geprezen bij de her-ingebruikname na een grondige restauratie. En groot gelijk hadden ze, want dit orgel werd door de eeuwen heen altijd al door organisten, orgelbouwers en toehoorders geprezen om zijn uitzonderlijke kwaliteit. Musis 18 Uniek orgel Schiedam bezit een opmerkelijk groot aantal bijzondere orgels. Dat is een kwetsbare culturele erfenis, want het onderhouden, reviseren en restaureren is voor de eigenaren van deze instrumenten een kostbare en daardoor vaak onmogelijke opgave. Lang niet ieder orgel in Schiedam heeft het geluk dat het liefdevol kan worden onderhouden. Zo staat er een prachtig orgel in de Havenkerk. Helaas heeft de Stichting Johan Maasbach Wereldzending daar nauwelijks onderhoud aan kunnen plegen waardoor het orgel op dit moment in deplorabele staat verkeert. Die restauratie gaat een vermogen kosten. Dit zit er dus voorlopig voor Schiedam niet in. Ook als de plannen zouden zijn uitgevoerd en in het kerkgebouw een hotel zou zijn gevestigd was de noodzakelijke, ingrijpende restauratie niet waarschijnlijk geweest. De doorsnee hotelgast zit niet te wachten op een riedeltje Bach. Een kerkorgel ter opluistering van feestelijke bijeenkomsten in een hotellobby ligt al evenmin voor de hand. De afgelopen maanden stonden er in de kranten ook regelmatig berichten over de onenigheid rond het onderhoud van het theaterorgel in het Theater aan de Schie. Een bijzonder orgel, als bioscooporgel gebouwd door de fameuze Schiedamse orgelbouwer Standaart. Oorspronkelijk bedoeld om de geluidloze films uit de eerste jaren van de cinematografie met muziek en geluidseffecten te ondersteunen, ontwikkelde het bioscooporgel zich in de jaren twintig tot 'eenmansorkest' voor een muzikale omlijsting vóór en tussen de filmvoorstelling. Gelukkig is het niet allemaal kommer en kwel en worden in Schiedam ook historische orgels wel zonder al te veel problemen goed onderhouden. Eén daarvan is het orgel in de Grote- of St. Janskerk. De Kerkgemeente aldaar heeft het geluk dat dit majestueuze 3 klavierorgel door één van hun eigen leden, de Schiedamse orgelbouwer Herman Pelgrim, op vrijwillige basis uitstekend wordt onderhouden. Daarnaast lukt het de kerkenraad nog om regelmatig geld vrij te maken voor grote revisies van dit orgel. Een ander goed geconserveerd en waardevol historisch instrument is het orgel in de Giudici Kapel van het Stedelijk Museum Schiedam: bekend als het Hessorgel.

Musis | 2010 | | pagina 18