Omdat dit Hessorgel eigendom is van de gemeente Schiedam, zou de gemeente kunnen overwegen voor dit orgel een stadsorganist aan te stellen. In Schiedam wonen en werken bekende vakorganisten die zeker in staat zijn veel publiek te trekken. De toekomst van het orgel Tal van ideeën Stadsorganist? 21 Musis In 1785 wordt het orgel, in verband met de aanstaande verbouwing van het St. Jacobs Gasthuis, gedemonteerd en opgeslagen. Na de grote verbouwing en uitbreiding van het Gasthuis en de kapel wordt het orgel in 1793 herplaatst door Joachim Reichner uit Den Haag. Achter het uitbundig versierde rococo-front in wit en goud gaat een instrument schuil dat tot op heden in zijn opzet nooit is gewijzigd. Het is dan ook het meest oorspronkelijke orgel in Schiedam en het belangrijkste nog bestaande kerkorgel van Hendrikus Hermanus Hess. Hoewel bescheiden van omvang heeft het een uniek klankkarakter. Het is natuurlijk fijn dat er in Schiedam zo'n zeldzaam instrument aanwezig is. Maar: wat doe je ermee? Het orgel bevindt zich nog steeds in redelijk goede staat en er zijn al weer plannen gemaakt voor een volgende grote onderhouds beurt. In het verleden vonden er regelmatig op zaterdagmid dagen orgelbespelingen plaats. De belangstelling hiervoor was op het laatst niet al te groot en al jaren gebeurt er vrijwel niets meer met dit orgel. Jammer en onwenselijk, want het is voor het mechaniek juist goed een orgel regelmatig te bespelen. Het organiseren van orgelconcerten brengt veel werk met zich mee. Als het vervolgens weinig bezoekers trekt, is het begrijpelijk dat het verdacht stil is geworden in de kapel. Veel geld uitgeven voor onderhoud van een orgel dat nauwelijks wordt bespeeld, is zonde. Men kan er ook voor kiezen niets meer aan onderhoud uit te geven, maar dan houd je op den duur alleen een mooi front over. Dat ziet er leuk in de Giudici Kapel, maar dit is natuurlijk geen optie. Echte orgelliefhebbers roepen dan ook: "Er moet iets gaan veranderen in het gebruik van dit orgel, waardoor het behouden kan blijven waarvoor het ooit is bedoeld: regelmatig bespeeld worden." Natuurlijk brengt de plek - een druk bezocht museum - beperkingen met zich mee. Voor de bescherming van de kostbare kunstcollectie wordt in alle museumzalen het klimaat door middel van een geavanceerd systeem onder controle gehouden. Daardoor is het moeilijk toegang te krijgen tot de kapel buiten het museum om. Organisten moeten rekening houden met bewaking, openingstijden en overige activiteiten in de kapel. Daarom hangt veel af van de medewerking van het museum. Idealiter stelt het museum organisten in de gelegenheid het orgel voor studiedoeleinden te gebruiken. Daaraan is zeker behoefte. Het orgel is overigens ook uitermate geschikt voor groot schaliger concerten. Denk aan een combinatie met een (bescheiden) strijkorkest op de orgelgalerij voor uitvoering van bijvoorbeeld de schitterende orgelconcerten van Handel. Dan moet wel een oplossing worden gevonden om ook de oorspronkelijke toegangsdeuren tot de orgelgalerij te kunnen gebruiken. In de huidige situatie is de toegang tot de galerij alleen mogelijk vanaf de zijkant, via een nauwe doorgang, hoog boven de vloer, wat voor musici met hoogtevrees een angstaanjagende exercitie is. Regelmatige orgelbespelingen kunnen ook worden georgani seerd op zondagmiddagen, wat misschien meer publiek trekt dan op de zaterdagmiddagen, zoals voorheen. In de Laurenskerk hield Jaap Drupsteen twee jaar geleden een bijzondere performance waarbij hij de moderne klanken van het orgel verbond met gekleurd licht. Zo'n klankkleurpresentatie zou de aula letterlijk in een ander museaal licht kunnen zetten. Omdat dit Hessorgel eigendom is van de gemeente Schiedam, zou de gemeente kunnen overwegen voor dit orgel een stadsorganist aan te stellen. In Schiedam wonen en werken bekende vakorganisten die zeker in staat zijn veel publiek te trekken. Zoals Geert Bierling, de stadsorganist van Rotterdam en Arjen Leistra, de nieuwe organist van de Grote- of St. Jans- kerk, die evenals Geert Bierling een uitstekende reputatie heeft opgebouwd als concertorganist. Op 1 januari 2010 gaf Arjen Leistra een orgelconcert en een groot deel van de ruim tweehonderd bezoekers kwam van buiten Schiedam. Door bijvoorbeeld één van deze landelijk bekende organisten een nevenfunctie aan te bieden als stadsorganist van Schiedam, zijn we er als stad van verzekerd dat op het museumorgel op het hoogste niveau wordt gemusiceerd en dat daar veel bezoekers op af komen. Op het gebied van de beeldende kunst doet het museum niet anders.

Musis | 2010 | | pagina 21