De Witt las de tekst van de Deductie voor in een vijf uur durende vergadering van de Staten-Generaal. Lezing ervan doet vermoeden dat de statenleden overdonderd waren door de argumentatie en de retoriek. De Deductie In de deductie wordt de toedracht van de totstandkoming van de Acte van Seclusie uit de doeken gedaan en wordt deze verdedigd. Het eerste deel van de Deductie bestaat uit de beschrijving van het verloop van de onderhandelingen tussen Nieuwpoort en zijn collega Van Beverninck met Cromwell over de opname van het artikel over de uitsluiting van Willem van Oranje. Hierbij werd benadrukt dat Cromwell de bedenker was van dit artikel (en dus niet De Witt) en dat Holland zich met tegenzin hierbij had neergelegd. Ook worden de bezwaren van de protesterende gewesten weerlegd. Als echte jurist rakelt De Witt de geschiedenis van de Tachtigjarige Oorlog op om de jurisprudentie van het stuk aan te tonen. Het tweede deel zet de toon met de opmerking dat in een vrije republiek niemand door geboorte enig recht heeft op hoge waardigheden en dat de uitsluiting van de Prins van Oranje niet in strijd is met de vrijheid. Een dominante leider bracht geen eenheid maar juist het tegendeel, zoals volgens hem de klassieke en recente geschiedenis aantoont. Het fundament van een staat moet niet gebaseerd zijn op machtsdronken monarchen maar op colleges en vergaderingen zoals de Staten van de gewesten. De voornaamste vruchten van een echte vrijheid bestaan daar in dat de hoogste waardigheden voor de deugd openstaan en niet voor geslacht of rijkdom. De kritiek van andere provincies op het eigenmachtige Holland werd gepareerd met de opmerkingen dat juist zij Holland dankbaar moesten zijn. Wie anders dan Holland had in de Tachtigjarige Oorlog stand gehouden tegen de Spanjaarden? Zonder Holland waren de overige provincies allang over rompeld. En zo gaat het nog een tijdje door. De Witt las de tekst van de Deductie voor in een vijf uur durende vergadering van de Staten-Generaal. Lezing ervan doet vermoeden dat de statenleden overdonderd waren door de argumentatie en de retoriek. De huidige uitgave van de Deductie maakt gebruik van de eerste uitgave van 1654, waarnaast een hedendaagse hertaling wordt gegeven door Serge ter Braake. Deze wordt voorafgegaan door een beknopte inleiding over leven en werk van De Witt, over diens geschrift en over politiek en bestuur in de Republiek. De hertaling is in goed leesbaar Nederlands. Al lezend vraag je je een paar dingen af. Bijvoorbeeld waarom de hertaler de oude en nieuwe jaarstijl die de Witt beide noemt, veranderd heeft in de oude stijl en niet in de hedendaagse, dus de nieuwe. Ook vraag je je af waarom De Witt, en in navolging daarvan zijn hertaler, in de tekst verschillende lettertypes dan wel -groottes gebruikt. Zijn deze bedoeld als retorische wendingen? Dit had misschien in een verantwoording kunnen worden vermeld. Maar ach, het zijn maar details. Maar ook vraag je je af voor wie deze uitgave bedoeld is, namelijk voor de specialist of juist voor de gemiddelde leek op het gebied van de Nederlandse geschiedenis. Zoals Jan Blokker jr. opmerkte, vereist deze tekst kennis van de wordingsgeschiedenis van de Republiek, van de opbouw van het handelsimperium, van de strijd met de Engelsen, de argwaan van de Fransen, de politieke stammenstrijd binnen de Republiek, de ambities van de prinsen van Oranje en van de religieuze twisten van het begin van de zeventiende eeuw. Dat het boek gratis op de scholen in Nederland verspreid wordt, duidt er op dat het juist bedoeld is voor degenen die deze kennis (nog) niet hebben. Een loffelijk initiatief, maar toch zou het jammer zijn als het boek niet verder dan deze scholen komt. De gemiddelde leek zou deze tekst juist als een stimulans kunnen zien zich in deze onderwerpen te verdiepen. En hoe liep het nou met Nieuwpoort af? Dat lezen we niet in de Deductie. Nieuwpoort werd in 1672, het jaar dat De Witt gelyncht werd, door prinsgezinde Schiedammers in elkaar geslagen en door de prins van zijn vroedschapspost ontslagen. Zoals de De Witt nationaal de zondebok was, zo was Nieuwpoort dat in Schiedam. Manifest van de ware vrijheid, De Deductie van Johan de Witt, ingeleid en hertaald door Serge ter Braake, Sonsbeek Publishers 2010. Musis 34

Musis | 2010 | | pagina 34