Uitvreter bij uitstek is Nico Dijkshoorn. Vorig jaar ook al op Boek&Bal. Toen nog met Hard Gras. Nu met zijn band The Hank Five. In een gefilmd interview hoorde ik hem zeggen: "Toen ik in 2009 Wilfried de Jong met Ocobar zag spelen, dacht ik al, daar moet ik volgend jaar staan met mijn band". Het concept is hetzelfde: muziek en literatuur. Dijkshoorn weet ook het succes van De Jong te evenaren. De zaal is tjokvol, zo vol dat ik nauwelijks naar binnen kan. Dijkshoorn en zijn aardige jongens geven een prachtige show vol dampende muziek en humoristische verhalen en gedichten. Ook dit jaar is dit het podium waar het gebeurt op Boek&Bal. Nog twee uitvreters. In de grote zaal geven cabaretier Rob Urgert en Bastiaan Geleijnse een cursus humor. Praten over humor is in de regel dodelijk saai en niet om te lachen. Hoe anders pakken Urgert en Geleijnse het aan. Aan de hand van lichtbeelden maken zij duidelijk waar de lach zit. Het publiek levert het bewijs. Een hilarische lach rolt voordurend door de zaal. Met pijn in mijn buik verlaat ik het theater. Ik zie nog een staartje van het programma van Max van den Burg in de foyer. Ik zag hem in 2008 de Publieksprijs van Cameretten winnen. Het is knap dat hij ook onder deze omstandigheden -geroezemoes, lopend publiek- weet te boeien. Pieter Steinz interviewt Franca Treur over lezen. Met welke boeken groeide zij op in de letteren? Franca Treur komt uit een orthodox christelijk milieu. Zij las W.G. van de Hulst en Goudelsje. Genoot van In de Soete Suikerbal. Zij leest een stukje voor uit haar debuut: Dorsvloer vol confetti. Oprecht verbaasd onderbreekt zij zichzelf: "Wat een gekke zin". "Je hebt hem echt zelf geschreven Franca", zegt Steinz. De schrijfster kijkt een beetje beteuterd en zegt dan resoluut: "In de volgende druk moet die zin eruit". Franca Treur is de Alice in Wonderland van de huidige literatuur. Het lijkt wel of het succes van haar boek nog niet helemaal tot haar is doorgedrongen. Titaantjes "Jongens waren we - maar aardige jongens" Van de boeken naar het bal. The Fabulous Wannabeatles spelen en de dansvloer is vol. Voor de pauze werk van de rode en er na van de blauwe lp en meer. Dit is het beste recept om me weer zeventien te voelen; dichters en The Beatles. De altijd zo schuchtere Thomas Rosenboom is niet van de dansvloer te slaan. Het is feest. Een feest waaraan geen eind lijkt te komen. Het was aanmerkelijk minder druk dan vorig jaar. De sfeer was daardoor gemoedelijker. De bewegingsvrijheid was groter en dat geeft meer gelegenheid om te "zappen". Daar houd ik van en dat is goed voor de festivalsfeer, want Boek&Bal is per slot van rekening een festival. Ik ben nieuwsgierig geworden naar het werk van schrijvers waar ik nog nooit wat van las, want zoals Rien Vroegindeweij terecht opmerkte: "Het grootste feest voor een lezer is toch het lezen van een boek". Nico Dijkshoorn Thomas Rosenboom Nico Dijkshoorn, Franca Treur en Sanneke van Hasset signeren. 7 Musis

Musis | 2010 | | pagina 7