Heer verlos ons van Jan Willem door: Henk Slechte Wekenlang hadden zij de Schiedammers voorbereid op de gezelligste televisieavond van de afgelopen vier jaar. Bij iedere ontmoeting voor de camera, en dat zijn er vele, van LOOKTV anchorman Jan Willem de Boer en burgemeester Wilma Verver kregen we het weer te horen: 3 maart zijn de verkiezingen voor de gemeenteraad, daar maken wij samen een spannende en gezellige avond van. En zo zat heel Schiedam op 3 maart om negen uur thuis voor de buis: fles wijn of kratje bier, schaal nootjes, gedempt licht, vaste en mobiele telefoons uitgeschakeld, rode PvdA-sjaal om of groene CDA-muts op, kortom klaar om te juichen en in gespannen afwachting van het gezellige duo Wilma en Jan Willem. En wat viel dat ontzettend tegen. Ergens in de foyer van het theater hadden een paar timmer mannen met slordige tegenzin een studioachtig hoekje gemaakt met een rode bank, een fauteuil en een partytafel. In de fauteuil een uiterst zelfvoldane Jan Willem de Boer, op de rode bank een wellicht daardoor soms licht ongemakkelijke burgemeester Wilma Verver, en bij de partytafel achternaamgenoot Patrick de Boer. Er moeten ook tientallen, en wellicht zelfs honderden Schiedammers in die foyer geweest zijn, partijgangers of bewogen burgers die in gespannen afwachting waren van de uitslag van hun favoriete kandidaat. Die moesten echter voor de Schiedammers in hun huiskamers onzichtbaar en onhoorbaar blijven. Dat gold ook voor de band van wie de slimme kijkertjes begrepen dat die speelde, omdat Jan Willem bij iedere uitslag die de burgemeester dreigde te gaan voorlezen, de band vroeg de laatste vier maten te spelen, en dan met steeds weer verse verbazing tegen zijn gesprekspartner van dat moment zijn bewondering uitsprak voor hun muzikaliteit en discipline. En zo mochten de kijker genieten van Jan Willem de Boer die, verliefder op zichzelf dan ooit, afwisselend nietszeggende dialoogjes had met burgmeester Wilma en een uit de onzichtbare menigte geplukte lokale politicus die op de rode bank mocht zitten als de burgemeester even tussen twee uitslagen pauzeerde. De Boer gunt zijn gesprekspartners weinig woorden. Hij stelt een omslachtige vraag, geeft zelf vast de helft van het antwoord, ergert zich zichtbaar als de ander een hele zin probeert uitte spreken en geeft dan met een joyeus gebaar de vloer weer aan Patrick voor diens gesprek met de volgende kandidaat. Natuurlijk mag iedere kandidaat de kiezers bedanken voor hun steun, hopen dat er toch nog een zeteltje bij zal komen en zijn of haar verlies tot een klinkende overwinning verbouwen. Wie dit alles niet volhield en even in Almere of Den Haag ging kijken hoe het daar met de aangekondigde volksopstand ging, kon bij terugkeer in Schiedam zomaar in een verfrissend gesprekje vallen dat Wiebe Hoogeveen af en toe met een wat minder gewichtige Schiedammer mocht voeren. Na een uurtje was de zetelverdeling wel duidelijk, maar bleef het notabele drietal op het podium net doen of er nog van alles veranderen kon, schoven steeds weer nieuwe lijsttrekkers voorbij, er waren er tenslotte elf, mocht Catelijne de Groot van de bejaarden juichen over haar tweede zetel, mocht Frans Hamerslag manmoedig zijn nederlaag incasseren, kwam een onbekende bejaarde langs die dankzij de aanwezigheid van Rita en de afwezigheid van Geert zomaar uit het niets twee zetels in zijn schoot geworpen had gekregen, en kon Andreas Rose eindelijk trots zijn langverwachte intrede in de lokale politiek doen. De jeugdige lijsttrekker van niet alleen Leefbaar maar ook Actief Schiedam hield zich groot, maar zal waarschijnlijk zijn samengaan met de toch wel omstreden Theo Schoenmakers achteraf betreurd hebben, en Menno Siljee van de PvdA deed, in navolging van zijn toen nog grote voorganger, net alsof het allemaal toch nog erg goed was afgelopen en Schiedam de komende jaren er dankzij de PvdA nog socialer op zal worden. Wat de firma De Boer die avond nog niet kon weten en dus ook niet kon melden was de enige echte sensatie van deze verkiezingen: de verkiezing met voorkeurstemmen van oud fractievoorzitter Will van Wijk van de VVD, en wat de kijker ook werd onthouden, was het commentaar op de uitslag van de Schiedamse burgers om wie het toch allemaal zou moeten gaan en die ook in groten getale in die foyer aanwezig waren. Burgemeester Wilma, de lijsttrekkers en een enkel loslopend raadslid, lager doen de heren De Boer het niet. Alsof het interessant zou kunnen zijn wat de gewone kiezer van zo'n uitslag vindt. Weet die veel. Die wordt ieder weekend wel door Jan Willem bijgepraat en dat is meer dan voldoende in het Schiedamse medialand. Als eenvoudige kijker en kiezer kan ik daarom maar een ding verzuchten: Heer verlos ons van de narcistische Jan Willem de Boer en diens naamgenoot en gun ons Wiebe Hoogeveen, met of zonder de leesplank van zijn overgrootvader. 9 Musis

Musis | 2010 | | pagina 9