Versoberen of temporiseren Echter met de noodzakelijk geachte bezuinigingen voor de komende bestuursperiode als argument, werd de subsidie aan de Federatie Broekpolder met negentig procent verminderd. Niet één van de plannen voor de Broekpolder kan met de resterende tien procent subsidie worden gerealiseerd. Het bestuur van de Federatie Broekpolder heeft zich demissionair verklaard, de zo hooggeroemde burgerparticipatie is een lege dop gebleken. Er zal dus ook niets gebeuren. Van twee zaken mogen Natuurbescherming en daarmee de Broekpolder zeker zijn. Ten eerste: Woningbouw zal uitgesloten blijven. In het minste geval blijft de polder zoals 'ie er nu bij ligt. In het gunstigste kunnen enkele inrichtingsinitiatieven toch tot stand worden gebracht. Ten tweede zal de grond ernstig verontreinigd blijven. De kans echter dat deze verontreinigingen voor de mens gevaar zullen opleveren, wordt door de onderzoekers vrijwel nihil geacht. Dat de verontreinigingen hoger in de voedselketen terecht komen en daarmee alsnog gevaar zouden opleveren wordt op nul gesteld. Hogere concentraties zijn waargenomen in regenwormen en in veel mindere mate in het lichaam van mollen. En daarbij blijft het volgens het Grontmijrapport. De kans echter dat deze verontreinigingen voor de mens gevaar zullen opleveren, wordt door de onderzoekers vrijwel nihil geacht. Dat de verontreinigingen hoger in de voedselketen terecht komen en daarmee alsnog gevaar zouden opleveren wordt op nul gesteld. Behalve deze, bedoeld om de raadsleden de gedane toezeggingen en gemaakte afspraken in het geheugen te prenten, reageerde de Federatie Broekpolder ook met vragen aan het college: Ten eerste natuurlijk stelde het federatiebestuur aan burgemeester en wethouders de vraag of zij nog steeds de vastgelegde 'Visie op de Broekpolder' onderschrijven. Ook vroeg het bestuur om opheldering over de in de voorstellen aan de raad gehanteerde begrippen 'versobering' en 'temporisering'. Want onder versobering lijkt het bestuur 'vervallen' te moeten verstaan, terwijl het bestuur onder temporisering verstaat: 'wel doen, maar in een lager tempo'. Ook wil het bestuur antwoord op de volgende vraag: 'Voor de ontwikkeling van de Broekpolder heeft door onze inbreng de Provincie Zuid Holland 1,5 miljoen aan de gemeente voor groen en recreatie in de Broekpolder beschikbaar gesteld. Een bedrag dat ver boven de nu door het college beschikbaar gestelde gelden voor de BP uit gaat. Kunt u ons aangeven hoe/waarvoor u de resterende gelden wilt aanwenden? Worden deze ook getemporiseerd ingezet? Of komen deze middelen te vervallen voor Vlaardingen? Tenslotte zegt het bestuur dat zich demissionair heeft verklaard: "Wij zijn zoals u weet door de Voorjaarsnota en de procedure waarlangs deze tot stand is gekomen onplezierig verrast. Wij bestrijden niet het recht van de gemeente om haar eigen begroting voor te bereiden. Wel zijn wij van mening dat gezien het bestuurlijk experiment dat wij zijn aangegaan met de gemeente, het gesloten convenant in deze met de gemeente en de bijzondere status van 'participatieniveau 5' van de Federatie, er sprake is van een partnership die beide partijen verplicht deze tijdig, open en communicatief in te vullen. Te meer omdat wij ons als partner van de gemeente inspannen om steun en middelen bij derden te verwerven, waarbij wij staat moeten kunnen maken op het partnership met de gemeente. In het bijzonder willen we wijzen op de relatie met groepen/instanties in de samenleving die actief participeren in de verschillende projecten zoals de scholen bij het project Natuurkampschool/ BSO." Op 28 augustus 2010 zal het bestuur een bijzondere bijeenkomst met de gemeenteraad hebben. Tot dan is het afwachten wat de toekomst de Federatie en de Broekpolder zal brengen. Begrijpelijk wel dat het bestuur graag voor die tijd antwoord verlangt van het college opdat in ieder geval de onzekerheid wordt weggenomen over de status van de ontwikkelingen en de rol die de Federatie Broekpolder daarin wordt toegekend. Avontuurlijk ravotten kan straks in het Kiauterwoud Musis 10

Musis | 2010 | | pagina 10